Ezért nem akar a NASA ceruzát használni az űrben
A 20. század közepének űrversenyével kapcsolatos egyik legérdekesebb anekdota a NASA “űrtoll” fejlesztésével kapcsolatos.
Dollármilliók egy űrtoll kifejlesztésére?
Amikor az emberek az 1960-as években először hagyták el a Föld felszínét, hamar rájöttek, hogy a földi gravitációs környezethez tervezett golyóstollak az űrben már nem olyan hatékonyak. Mint tudjuk, függőleges felületen sem fognak jól a tollak.
A legenda szerint a NASA dollármilliókat költött egy olyan golyóstoll kifejlesztésére, amely mikrogravitációs környezetben is működik – írja a Science Alert. Az orosz űrhajósok viszont állítólag grafitceruza használatával megkerülték a problémát.
Jól hangzik, de nem igaz
Mulatságos anekdotának hangzik, amely már évtizedek óta kering, és már a közösségi média megjelenése előtt mesélték egymásnak az emberek. A gond az, hogy a történet nagy valószínűséggel nem igaz.
Kezdetben a nyugati és az orosz űrhajósok is ceruzát használtak az űrben. A NASA költött némi pénzt az űrben való használatra tervezett golyóstoll megvalósíthatóságának kutatására, de a projektet hamar elvetette, amikor kiderült, hogy a költségek túl magasak lennének.
A Fisher Space Pen
A Fisher Space Pen-t egy magánvállalkozás, a Fisher Pens fejlesztette ki saját költségén. Miután a Fisher Space Pen-t az 1960-as évek végén bemutatták a világnak, a nyugati és az orosz űrhajósok is ezt használták a mikrogravitációs íráshoz.
De minek ekkora felhajtás? Mint kiderült, vannak bizonyos dolgok, amiket nem szeretnénk, ha az űrben lebegnének. Ilyen például a ceruzaszemét. Az grafit letörhet, ami veszélyt jelent. Azt sem akarnánk, hogy gyúlékony faforgácsok, vagy az elektromosan vezető grafit mikroszkopikus részecskéi, amelyek írás közben leválnak a ceruzáról, szabadon lebegjenek az űrhajóban.
Minden apró részecske, amely megtapadhat a kényes gépekben, veszélyt jelent az űrben, és a ceruzákról leváló részecskék komoly aggodalomra adtak okot. A tűz különösen komoly biztonsági problémát jelent az űrhajókban, és a NASA nem kezeli ezt a kérdést félvállról, miután 1967-ben az Apollo-1 küldetés mindhárom tagjának halálát okozta egy tűz.
Az akkori golyóstollak is veszélyesek voltak. Az első kereskedelmi forgalomban sikeres golyóstollat 1945-ben mutatták be, és a Fisher Pen Company alapítója, Paul C. Fisher szerint a tollak “mindenhonnan szivárogtak”. A lebegő tintacseppek sem valók űrhajóba.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van