VIDEÓ – Drón segítségével bukkantak rá az ősi sziklarajzokra
7000 éves sziklarajzokat fedeztek fel a tudósok, mégpedig drón segítségével – ez az egyik első alkalom, amikor a technológiát ilyen módon használták, írja az IFLS.
Az Alicante környéki hegyeket tanulmányozó kutatók eddig hozzá voltak szokva ahhoz, hogy hosszú gyalogtúrát kell tenniük annak érdekében, hogy hozzáférhessenek a régió rejtett régészeti kincseihez, de most bebizonyították, hogy van ennek egyszerűbb módja is.
A “Sziklaképzőművészet és kulturális tájak az Alicante-hegységben” című kutatási projektjük során meredek lejtőkkel, falakkal és egyenetlen terepviszonyokkal kellett megküzdeniük a hegyekben található őskori sziklarajzok felkutatása során. Tapasztalataik arra sarkallták Francisco Javier Molina Hernández kutatót, aki egyébként képzett drónpilóta, hogy dolgozzon ki egy hatásosabb módszert a terület felderítése érdekében.
A szerencse úgy hozta, hogy már az első repülés során két olyan barlangot is találtak, amelyekben őskori festmények voltak. Ez a megközelítés nemcsak felgyorsítja az őskori sziklarajzokra való vadászatot, hanem egyben csodálatos felvételeket is készít.
“Ez a módszertan nem csak az őskori sziklarajzok kutatásában, hanem örökségvédelmi tanulmányok készítésekor is alkalmazható, figyelembe véve az ezeket fenyegető különböző veszélyeket, mint például a városfejlesztés, a kőfejtési műveletek vagy a szabadtéri szabadidős és sporttevékenységek” – írták a tanulmány szerzői.
“Bár ez a mostani az őskori ábrázolásokra összpontosít, bármely történelmi korszak hasonló régészeti lelőhelyeinek tanulmányozásakor hasznos lehet”.
Természetesen a repüléssel nem lehet olyan pontosan megvizsgálni a sziklarajzokat, mint élőben, de a kutatók digitálisan fel tudták javítani a felvételeket, hogy tisztább képet kapjanak. Így a Castellet-Barranc del Salt szurdok leletein számos figurát, köztük íjászokat, szarvasokat és kecskéket is azonosítottak. Még az alakokat eltaláló nyilakat is látni lehetett, ami azt mutatja, hogy ezzel a metódussal is részletgazdag ismeretanyaghoz juthatnak a tudósok.
“Az Alicante-hegységben sok megközelíthetetlen terület van” – mondta Molina.
“A falak drónnal való kutatása gyors módszer, és ez a mostani lelet azt jelenti, hogy ennek segítségével még sok őskori barlangfestményt találhatunk”.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban