Ekkora az USA, Kína és Oroszország nukleáris arzenálja, aggasztó a növekedés
Egy svéd kutatóintézet hétfőn arról számolt be, hogy az elmúlt évben nőtt a világon a “potenciális felhasználásra szánt katonai készletekben” lévő nukleáris robbanófejek száma. A fő tettesek továbbra is az USA, Oroszország, és nem utolsó sorban Kína.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) éves értékelésében közölte, hogy 2022-ben világszerte nőtt a katonai készletekben lévő felhasználható nukleáris robbanófejek száma. A világ vezetőinek az évek során a nukleáris fegyverek számának csökkentésére tett erőfeszítései ellenére a SIPRI szerint 2023 januárjában 12 512 robbanófej volt a globális készletekben, jelenti a Newsweek. Ebből a 12 512 nukleáris robbanófejből a becslések szerint 9576 állt rendelkezésre potenciális felhasználásra, ami 86-al több 2022. januárja óta.
Bár más országok is rendelkeznek atomfegyverekkel, a SIPRI által nukleáris hatalomként azonosított kilenc nemzet az Egyesült Államok, Oroszország, az Egyesült Királyság, Kína, Franciaország, India, Izrael, Észak-Korea és Pakisztán volt.
A SIPRI jelentése szerint a világ kilenc nukleáris fegyverrel rendelkező országa közül az Egyesült Államok és Oroszország rendelkezik az összes nukleáris fegyver közel 90 százalékával. Az elemzőközpont hozzátette, hogy e két ország arzenáljában a felhasználható robbanófejek “2022-ben viszonylag stabilak maradtak, bár a nukleáris erőkkel kapcsolatos átláthatóság mindkét országban csökkent Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója nyomán”.
Februárban Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavonta országa részvételét az Új START-szerződésben, amely az utolsó fennmaradt nukleáris fegyverzetellenőrzési paktum volt Moszkva és Washington között. A szerződés lehetővé tette a két nemzet számára, hogy ellenőrizze egymás fegyverraktárait. Ennek felfüggesztése nemzetközi felháborodást váltott ki.
Oroszország egyre követhetetlenebb a háború kitörése óta
Míg Amerika teljes készletéről úgy vélték, hogy körülbelül ugyanannyi, 3 708 darab, mint az előző évben, addig Oroszország nukleáris robbanófej-arzenálja 4 477-ről 4 489-re nőtt. Az Egyesült Államok azonban növelte a telepített robbanófejek számát 1744-ről 1770-re. Oroszország szintén növelte a telepített robbanófejeit, 1588-ról 1674 darabra.
A világon lévő felhasználható robbanófejek közül “becslések szerint 3844 robbanófejet telepítettek rakétákkal és repülőgépekkel, és körülbelül 2000-et, amelyek közül majdnem mind Oroszországhoz vagy az USA-hoz tartoztak, tartottak magas műveleti készültségi állapotban. Ez azt jelenti, hogy rakétákra szerelték őket, vagy nukleáris bombázóknak otthont adó légibázisokon tartották őket” – írta a SIPRI.
Oroszország fokozatos robbanófej-növelése ellenére a SIPRI nagyobb aggodalommal állapította meg, hogy Kína nukleáris arzenálja jelentősebb mértékben, nagyjából 17 százalékkal nőtt. “Nem ez az első év, hogy a felhasználható készletek növekednek” – mondta Hans Kristensen, a SIPRI tömegpusztító fegyverek programjának munkatársa. “Ez a tendencia már néhány éve megfigyelhető, de folytatódik. És most úgy tűnik, hogy Kína, Oroszország, India, Pakisztán és Észak-Korea együttes hatása miatt erősödik.”
Kristensen hozzátette: “A tavalyi év legjelentősebb hozzájárulása a kínai növekedés volt”.
A SIPRI becslése szerint Kína nukleáris arzenálja a 2022. januári 350 robbanófejről 2023 januárjára 410-re nőtt. A csoport szerint Kína várhatóan tovább növeli ezt az arzenált. “Attól függően, hogy miként dönt haderejének felépítéséről, Kína 2030-ra potenciálisan legalább annyi interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) rendelkezhet, mint az Egyesült Államok vagy Oroszország”.
A SIPRI sajtóközleménye Dan Smith, a szervezet igazgatójának nyilatkozatát is tartalmazta.
“Az emberi történelem egyik legveszélyesebb időszakába sodródunk. Elengedhetetlen, hogy a világ kormányai megtalálják az együttműködés módját a geopolitikai feszültségek csillapítása, a fegyverkezési verseny lassítása és a környezeti összeomlás és a növekvő világéhínség súlyosbodó következményeinek kezelése érdekében.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon