Jópofa, és nagyon hasznos útitársat kap a James Webb űrtávcső
Miután másfél évig rendkívül magányosan kémlelte a világegyetemet, a NASA James Webb (JWST) űrteleszkópja végre társaságot kap.
Az űrügynökség nemrégiben kiválasztott egy pirítós méretű kockát, amely egy közlemény szerint a sokkal nagyobb teleszkóp apró, aranyos “társa” lesz. A NASA a “Monitoring Activity from Nearby sTars with UV Imaging and Spectroscopy” (MANTIS, magyarul sáska) elnevezésű, 8,5 millió dolláros űrmissziót választotta, amelyet a Colorado Egyetem kutatói terveznek és építenek, jelenti a Futurism.
Az aprócska, de annál jelentősebb űrszonda a tervek szerint valamikor 2026-ban indul, és az éjszakai égboltot fogja megfigyelni az ultraibolya fény teljes tartományában. Ebbe beletartozik az extrém UV (EUV) fényt, annak energikusabb formája is. Ezek a megfigyelések segítenek majd az űrszondának a Földtől hatalmas távolságra lévő csillagok tanulmányozásában, kiegészítve a Webb exobolygókra vonatkozó megfigyeléseit.
Útitársat kap a NASA űrtávcsöve
A MANTIS jól illeszkedik a képbe, és pótolja a sokkal nagyobb unokatestvére hiányosságait.
“A MANTIS-t egyfajta segítőnek szántuk, amely érzékeli az ultraibolya fényt és követi a JWST-t, bárhova is nézzen, kitöltve ezzel a fontos kontextust a csillagok környezetéről, amelyben ezek a bolygók találhatók” – mondta a közleményben Kevin France, a Colorado Egyetem docense és a MANTIS-csoport tudósa.
A bolygók gyakran hatalmas mennyiségű EUV-t bocsátanak ki, amikor a csillagukból érkező sugárzás éri őket. Ez annak a jele, hogy elveszítik légkörüket. Ennek a sugárzásnak a mérése azonban nehéznek bizonyult, és itt jön a képbe a MANTIS.
“Sok csillag esetében ez lesz az első alkalom, hogy megnézzük, hogyan néznek ki az extrém ultraibolya tartományban” – mondta David Wilson, aki a Colorado Egyetem tudományos csoportját vezeti. És ez azt jelenti, hogy olyan világokba nyerhetünk bepillantást, amelyek életnek adhatnak otthont.
“Meg akarjuk érteni, hogy a csillagokból érkező UV-fény hogyan befolyásolja a bolygók légkörét és a lakhatóságukat” – mondta Briana Indahl, a kutatás vezetője.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti