12 ezer éves az egyik legrégebbi, ragadozó madarakat utánzó hangszer
Ebben a hónapban a régészeti kutatások új hangszerrel bővítették képzeletbeli listájukat: egy 12 000 éves, madárcsontokból készült fuvolakészlettel.
“Ezek a világ legrégebbi hangszerei közé tartoznak, és a kutatók szerint az elsők, amelyeket a Levantéban találtak, abban a régióban, amely körülbelül 12 000 évvel ezelőtt a neolitikus forradalom első szakaszai zajlottak” – írja Sam Walters, a Discover munkatársa. Ezek a natúf civilizáció alkotásai, akik “áthidalták a paleolitikum táplálékkeresése és a neolitikum földművelése közötti különbséget”, és amely “elsőként vezetett be letelepedett életmódot a Levantéban”.
A csontokat Eynan-Mallahában tárták fel, amely a mai Izrael északi részén, a Hula-völgyben található. “A leletek közelmúltbeli vizsgálata során észrevették, hogy hétnek olyan furcsa jellegzetességei vannak, mint az ujjnyílások és a szájrészek, amelyek lehetővé tették volna, hogy hangszerként funkcionáljanak”, idézi az Open Culture Teresa Nowakowskit, a Smithsonian.com munkatársát.
Ezen ősi eszközök felfedezéséről és tanulmányozásáról részletes beszámoló olvasható a Scientific Reports című folyóiratban. Nowakowski idézi a cikk társszerzőjét, Tal Simmons-t, aki szerint “az általuk kibocsátott hang nagyon hasonlít két konkrét ragadozó madár hangjára, amelyekre a felfedezésük helyszínén élő emberek vadásztak, nevezetesen a sólyomra és a karvalyra”.
Csak a madárszakértők tudják elképzelni, hogyan hangzik ez egy hangszerből. De bizonyára őket is érdekelné, ha hallanák magát a natúf fuvolát, és azt, hogy valójában mennyire pontosan utánozza a madarak hangját. Az alábbi videón nagyjából egy percig hallható a replika hangja, amelynek elkészítése jelentős munka lehetett, tekintve, hogy az eredetiek alapjául szolgáló madárcsontok mérete igen kicsi. “Bár a helyszínen rengeteg nagyobb madárcsontot őriztek meg, amelyek hangszerré alakításra és játékra is alkalmasabbak lettek volna, a natúfok kifejezetten kisebb csontokat választottak, amelyek a ragadozó madárhoz hasonló rikácsoló hangot adtak ki” – írja Walters. Ezzel egy hasznos vadászeszközt hoztak létre. Emellett a zene egy teljesen új dimenzióját is megnyitották civilizációjuk előtt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon