Ez a 42 ezer éves mongóliai kő valószínűleg a világ legrégebbi fallosza
Egy apró és talán jelentéktelennek tűnő sziklát fedeztek fel nemrégiben egy mongóliai lelőhelyen. A vitatottan 42 ezer évvel ezelőttre datált leletet egy tudós a világ egyik legrégebbi kézműves fallosz alakú leleteként mutatta be. Azonban nincs mindenki meggyőződve róla, hogy a kő valóban egy férfi nemi szervet ábrázol.
A pareidolia egy magával ragadó kognitív jelenség, amelynek során az emberek véletlenszerű ingerekben ismerős mintákat észlelnek, például kacsákat látnak a felhőkben vagy arcokat az égő tűzifában. Ezúttal az a kérdés, hogy egy régész valóban a valaha talált legrégebbi faragott falloszkőzetet azonosította-e, vagy ez csupán a képzelete szüleménye?
Mongóliai “fallikus medál”
Az úgynevezett “fallikus medált” 2016-ban fedezték fel egy Tolbor nevű régészeti lelőhelyen, a mongóliai Hangáj-hegységben – számol be az Ancient Origins. Ez a lelőhely magával ragadó ablakot kínál Mongólia ősi civilizációira és azok művészeti kifejeződéseire, mivel Tolbor jól megőrzött paleolitikus sziklarajzokkal, faragott petroglifákkal és sírhalmokkal rendelkezik.
A Nature Scientific Reports című szaklapban megjelent új tanulmány szerint a 4,3 centiméteres, faragott grafitdarab “egy medál”. Sőt, Solange Rigaud kutató azt állítja, hogy ez a “legkorábbi ismert, nemre vonatkozó antropomorf ábrázolás”, ami arra utal, hogy fajunk “legalább 42 ezer éve művészi módon ábrázolja a péniszt”.
Az “fallikus kő” mellett egy strucctojáshéjból készült medál töredékét és gyöngyöket, egyéb kőből készült medálokat és állati csontokat találtak. Bár a tanulmány szerint a “medál” 41.900-42.400 éves lehet, a radiokarbonos kormeghatározást azonban nem magán a tárgyon, hanem a közelben talált szerves anyagon végezték.
Aprólékos munka
42,000-year-old Mongolian pendant may be earliest known phallic art | Science https://t.co/7spwlD8NB8
— Chris Stringer (@ChrisStringer65) June 17, 2023
Rigaud professzor elsődleges érve az, hogy ha valamit absztrakt módon akarunk ábrázolni, “akkor nagyon specifikus tulajdonságokat választunk, amelyek valóban jellemzik azt, amit ábrázolni akarunk”. Ebben az esetben a mikroszkópia azt sugallta, hogy az ősi kőfaragó gondosan ügyelt arra, hogy “meghatározza a húgycsőnyílást, és szándékos barázdával különböztesse meg a makkot a szártól”.
Rigaud azt is állítja, hogy a grafit nem volt széles körben elérhető Tolbor környékén. Ez azt jelenti, hogy a medált máshonnan importálhatták, esetleg kereskedtek vele. Továbbá, a spekulációkat tetézve, a kutató szerint a medál “hátul simább volt, mint elöl”, ami arra utal, hogy “valószínűleg egy zsinórt erősítettek a makk köré, és nyakláncként viselték”.
Az új tanulmány vezető szerzője azt írta, hogy a Mongóliában talált lelet “valószínűleg több generáción keresztül öröklődött”. Mindezek ellenére vannak más régészek, akik megkérdőjelezik, hogy ez valóban egy mongol fallosz-e. Egyesek még azt is felvetették, hogy ez csak egy félreértelmezett eszköz.
Érdemes elolvasni:
- Mit keresett egy ősi kelta stílusú egyiptomi szimbólum egy amerikai folyóban?
- Él az inka örökség: csodálatos felvételen nézhetjük meg, ahogy felújítják a világ utolsó kötélhídját
Címlapkép: Solange Rigaud et. al. / CC BY 4.0
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű