Atomfegyvert szerzett volna a Wagner csoport a ‘puccs’ után?
Jevgenyij Prigozsin és zsoldosokból álló Wagner-csoportja pénteken kezdődött lázadási kísérlete rövid életűnek tűnt, mivel “Putyin szakácsa” hirtelen bejelentette, hogy emberei visszavonulnak, miután rövid időre elfoglaltak két orosz várost és megközelítették a moszkvai régiót.
Prigozsin holléte rejtély maradt, bár voltak olyan találgatások, hogy Fehéroroszországban látták, miután állítólag alkut kötött az ország elnökével, Alekszandr Lukasenkával, jelentette a Newsweek.
A Wagner vezére és az orosz védelmi minisztérium közötti folyamatos vita egy 24 órás vad patthelyzetben csúcsosodott ki. Prigozsin bejelentette, hogy harcosai “az igazságért menetelnek” az ország katonai vezetése ellen, amelyet azzal vádolt, hogy szándékosan lőtték a félkatonai csoport állásait.
A következő néhány órában a Wagner emberei azt állították, hogy legalább két orosz nagyvárosban, Rosztovban és Voronyezsben elfoglaltak közigazgatási központokat és katonai parancsnokságokat. Már kevesebb mint 300 kilométerre voltak Moszkvától, amikor Prigozsin lefújta a felkelést, és bejelentette, hogy emberei visszavonulnak “állásaikba”.
Mire készül valójában a Wagner?
Úgy tűnt, hogy a sikertelen puccs éppoly hirtelen véget ért, mint ahogyan elkezdődött, amely számtalan kérdést vetett fel, de nem kaptunk egyértelmű választ. A legfontosabb, hogy Prigozsin céljai és indítékai továbbra sem ismertek, és ezt az információs vákuumot hamarosan spekulációk, pletykák és összeesküvés-elméletek töltötték ki.
A Newsweek Misinformációs Figyelője a történtekkel kapcsolatos bizonytalanság és zűrzavar miatt megvizsgálta a legismertebb narratívákat, köztük azt, amelyik egy merész “nukleáris” rablást állít.
Vlagyimir Putyin orosz elnök árulásnak és “hátba szúrásnak” minősítette Prigozsin lázadási kísérletét, a zendülők ellen eredetileg szombatra bejelentett büntetőeljárást azonban Putyin szóvivője szerint törölték. Hétfőn több orosz médium arról számolt be, hogy a Wagner akciójával kapcsolatos nyomozás folyamatban van.
Az ilyen viharos események igencsak meglepőek egy olyan országban, amely Putyin közel negyedszázados uralkodása alatt úgy tűnt, hogy sikeresen eltörölte az ellenvéleményt. Nem is beszélve a lázadásról, vagy ehhez hasonló műveletekről.
Nem sokkal azután, hogy Wagner bejelentette, hogy átlépte az orosz határt, a közösségi médiában olyan videók jelentek meg, amelyeken állítólag az orosz légierő “harcolt” a lázadókkal. Azonban hamar kiderült, hogy az Arma 3 videojátékból származó CGI-felvételek.
A helyzet kibontakozásával még az is felmerült, hogy Putyin hadiállapotot és tömeges mozgósítást készül kihirdetni. Mondani sem kell, egyik állítás sem valósult meg a hétvégén, bár néhány épületet és létesítményt Moszkva és Rosztov területén bezártak.
Mivel kevéssé volt világos, hogy mik voltak Prigozsin indítékai, pontos tervei és céljai az orosz katonai parancsnokság elleni támadással kapcsolatban, idővel egyre több elmélet született.
Mit akar Prigozsin a nukleáris fegyverekkel?
A spekulációk és félrevezető tartalmak áradatában egy még aggasztóbb elmélet is felbukkant. Eszerint Prigozsin céljai sokkal baljósabbak lehetnek, mint eredetileg hitték. Többen is megosztottak olyan üzeneteket, amelyek szerint Prigozsin végső célja valójában nem Moszkva, hanem egy Voronyezs melletti nukleáris raktár volt, amelyet Wagner szerint rövid időre elfoglalt.
“Az Szabadságot Oroszországnak Légió szerint Wagner harcosai tegnap rövid időre átvették az ellenőrzést a “Voronyezs-45″ katonai tábor felett, ahol taktikai nukleáris fegyvereket tárolnak” – írta a ViseGrad24 ukránbarát Twitter-fiók.
“Később az orosz légierő hidakat rombolt le a térségben (Voronyezs és Boriszoglebszk)” – írta az ukrán oldalon harcoló orosz száműzöttek csoportjára, az Szabadságot Oroszországnak Légióra hivatkozva.
A légió Twitter-fiókja azt állította, hogy “aktivistáik szerint” a Wagner egyik csoportja Boriszoglebszk irányába vonult “azzal a céllal, hogy behatoljon a “Voronyezs-45″ katonai tábor területére, ahol az 14254-es katonai egység (az orosz védelmi minisztérium 12. főigazgatósága) található”.
“Ebben a létesítményben tárolják az orosz védelmi minisztérium taktikai nukleáris fegyvereit. Átvették az irányítást a katonai egység felett, és egy ideig ott maradtak.” Megjegyezték továbbá, hogy nem tudni, mennyi ideig tartózkodtak a katonai egység területén, és mi lett annak eredménye.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?