Ijesztően pontos ez az 50 éves jelentés a társadalom globális összeomlásáról
Amikor a kutatók újra átnézték az 1970-es évek elején készült, a következő évszázadra a társadalom globális összeomlását jósoló jelentést, aggasztó következtetésre jutottak. Az évtizedes adatok ugyanis meglepően pontosnak bizonyultak. Ami még rosszabb, hogy a bolygó még mindig ugyanazon az úton halad, és a változás alig észrevehető.
Az IFLScience beszámolója szerint 1972-ben az MIT egy tudóscsoportja számítógépes modell segítségével vizsgálta meg az emberiség jövőjét, miután megbízást kapott a Római Klubtól, egy vezető akadémikusokból, tudósokból, üzleti vezetőkből és politikusokból álló nemzetközi csoporttól.
A jelentés – The Limits to Growth, azaz A növekedés határai – a World3 nevű rendszerdinamikai modell segítségével vizsgálta a népesség, a szennyezés, az ipari, illetve élelmiszertermelés és a Föld természeti erőforrásai közötti összetett kölcsönhatásokat.
Megállapította, hogy egy “stabilizált világ” forgatókönyv lehetséges, de drámai változásokra van szükség a prioritások és a társadalmi értékek terén. Ez a forgatókönyv az, amelyben a globális összeomlás elkerülhető és az életszínvonal stabil marad. Ha a korlátlan gazdasági növekedés a környezet figyelembevétele nélkül folytatódik, az élelmiszerhiánnyal a jólét csökkenésével sújtott globális társadalmat eredményezhet.
Végül a World3 kimutatta, hogy a “szokásos üzletmenet” forgatókönyv nagy valószínűséggel a globális társadalom összeomlásához vezetne a 21. században.
Sikerülhet megmenteni magunkat?
“A folyamatos exponenciális növekedés minden egyes napja közelebb viszi a világrendszert a növekedés végső határaihoz. Ha úgy döntünk, hogy nem teszünk semmit, azzal az összeomlás kockázatát növeljük”, olvasható a könyvben.
Az összeomlás nem azt jelenti, hogy az emberiség a dinoszauruszokhoz hasonlóan kihalna, hanem az ipari növekedés teljes stagnálására és az emberi jólét jelentős csökkenésére utal. A művet rengetegen kritizálták és számos vitát váltott ki, de az adatok egy újabb áttekintése azt sugallja, hogy a modell előrejelzése eddig meglepően jól sikerült.
Amint arról a Journal of Industrial Ecology 2020 novemberében beszámolt, Gaya Herrington, a KPMG könyvvizsgáló cég igazgatója megvizsgálta, hogy az elmúlt évtizedek empirikus adatai hogyan igazodtak a jelentés előrejelzéseihez.
Az új adatok felhasználásával négy különböző lehetséges forgatókönyvet vizsgált meg. Két különböző “szokásos üzletmenet” forgatókönyvet, egy “stabilizált világot” és egy “átfogó technológiát”, amelyben az emberiség a technológiai fejlődés segítségével képes kiutat találni a környezeti korlátozások ellenére is.
Mit kell tennünk?
Mindkét “szokásos üzletmenet” forgatókönyv globális összeomlást idézett elő a 21. században, csak épp teljesen máshogy. Az egyik a természeti erőforrások kimerülése, a másik a szennyezés, az éghajlatváltozás és/vagy a környezeti pusztulás miatt. Az átfogó technológia képes volt elkerülni a teljes összeomlást 2100-ra, bár végül a technológia növekvő költségei miatt az emberi jólét csökkenését okozta.
A stabilizált világ forgatókönyv szerint, amelyben a világ drámaian megváltoztatta a társadalmi értékeket és prioritásokat, a 21. század végére az emberiség népessége stabilizálódott, az életszínvonal pedig megmaradt.
Herrington munkája mindenekelőtt azt állítja, hogy az 50 évvel ezelőtti előrejelzések meglepően pontosak voltak, és úgy tűnik, hogy még mindig nem tartunk a stabil világ felé vezető úton. Bár még van remény, a mű ugyanis azt sugallja, hogy a stabilizált világ és az optimista jövő még mindig karnyújtásnyira van tőlünk. Ennek eléréséhez azonban radikális változásokra lesz szükség.
“A két leginkább valószínű forgatókönyv látszólag kétértelmű kimenetele mögötti üzenet az, hogy még nem túl késő az emberiség számára, hogy irányt változtasson és megmeneküljön az összeomlástól”, írta Herrington a munkáját ismertető LinkedIn-bejegyzésében.
Van egy másik választásunk is. Bár a stabilizált világ jelenleg a legkevésbé jellemző társadalmunkra, a szándékos pályamódosítás még mindig lehetséges. Ez a lehetőség azonban gyorsan el fog illanni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű