Végre kiderült, miért gyűlöli Prigozsin annyira Szergej Sojgu védelmi minisztert
A Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin elárulta, hogy viszálya Szergej Sojgu orosz védelmi miniszterrel legalább öt évvel ezelőtt kezdődött, amikor állítólag több harcosát megölték az amerikai légicsapások a szíriai khashami csatában.
Az orosz vállalkozó június 12-én tett közzé egy Telegram-posztot, amelyben leírta az eseményeket, amikor az amerikai erők 2018. februárjában légicsapásokat mértek a szíriai Dajr ez-Zaur kormányzóságban a rezsimpárti erőkre, miközben azok megpróbáltak elfoglalni egy amerikai kézben lévő olajfinomítót. Ez volt az amerikaiak és oroszok közötti legvéresebb összecsapás a hidegháború óta.
Prigozsin azzal vádolta Sojgut, hogy magára hagyta Wagnert Szíriában. Emiatt az orosz zsoldosokat az Egyesült Államok vezette erők megsemmisítették Reaper drónok és Apache helikopterek segítségével.
A Prigozsin és Sojgu közötti nyilvános viszály június 24-én tetőzött, amikor a Wagner-főnök az ország katonai vezetése ellen indított “igazság menetének” részeként átvette az ellenőrzést két dél-oroszországi katonai csomópont felett, és előrenyomult Moszkva irányába, jelentette a Newsweek.
Prigozsin haragja Sojguval szemben szinte kézzel tapintható
A páros közötti feszültség különösen az elmúlt hat hónapban volt igazán intenzív, de a Prigozsin által közel két héttel a lázadási kísérlete előtt közzétett üzenet a szíriai véres mészárlásig visszanyúló feszült kapcsolatról árulkodik. A Wagner-főnök azt állította, hogy az orosz védelmi minisztérium tudott a készülő amerikai csapásról. Sőt, odáig ment, hogy az USA kapcsolatba lépett az orosz katonai parancsnoksággal, hogy az egységeik kivonulhassanak a térségből.
A védelmi minisztérium vezetése azonban figyelmen kívül hagyta, hogy erről figyelmeztetni kellett volna minket…
Az orosz hadsereg állítólag olyan parancsot is kapott, hogy kapcsolják ki az összes légvédelmi rendszert.
A légvédelmi rendszerek, mint mondtam, mind ki voltak kapcsolva, aztán megtörtént a katasztrófa. 23:45-kor csapást indítottak az orosz egységek ellen. Nem voltak repülőgépek, a légvédelmi rendszerek nem működtek. Hajnali 3-kor végül sikerült betörnünk az orosz fegyveres erők főhadiszállására, hogy beszélhessünk az ügyeletes tiszttel.
Prigozsin elmondta, hogy volt egy ezredes, aki elmondása szerint megpróbálta “megoldani a problémát”, hogy a lövések abbamaradjanak, és a Wagner-csoport harcosai “kihozhassák bajtársaik holttestét”. A zsoldoscsoport vezetője elmondta, a támadás után, február 9-én “sürgősen” Moszkvába repült, hogy “fényt derítsen a történtekre”.
Tudni akartam, miért omlott össze minden megállapodás, és miért történt a tragédia február 8-án.
De hiába próbált többször is találkozni a védelmi miniszterrel, Sojgunak “nem volt ideje beszélni velem”, mondta Prigozsin. Megjegyezte, hogy arrogáns és elutasító választ kapott, amikor a páros egy későbbi, meg nem nevezett időpontban a Kremlben tartott fogadáson találkozott.
Prigozsin rövid ideig tartó lázadása június 24-én hirtelen véget ért, miután lemondásra szólította fel Sojgu és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt. Azonban visszavonult, miután a Kreml közölte, hogy Alekszandr Lukasenko fehérorosz vezető egyezséget kötött a vérontás elkerülése érdekében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon