Az világűrben viszonylag könnyű elhagyni dolgokat. Elég nagy helyről beszélünk, ahol egy apró műholdat megtalálni nehezebb lenne, mint egy tűt a szénakazalban. Azonban néha szerencsések vagyunk, és van, hogy több, mint egy évtizeddel később kerülnek meg műholdak, mint például az IMAGE misszió műholdja.
Még 2018-ban került elő az IMAGE misszió műholdja, amelynek feladata a magnetoszféra feltérképezése volt. A műhold még 2000-ben indult útjára és egészen 2005-ig hibátlanul végezte is munkáját. Azonban a NASA elvesztette vele a kapcsolatot, és azt hitték, hogy a rendszer meghibásodott.
12 évvel később viszont egy amatőr csillagász észlelte a műholdról érkező jeleket, amelyről egy blog posztban tett jelentést — írja a Science. A csillagász arra akarta ösztönözni a NASA-t, hogy folytassák a missziót, hiszen az felbecsülhetetlen adatokkal szolgált.
Az elveszett műhold
Az elveszett műholdat egy Scott Tilley nevű amatőr csillagász fedezte fel. Szabadidejében kémműholdakról érkező rádióhullámokat követett. Eredetileg a Zuma nevű titkos műhold után kutatott, amelynek kilövése elméletben sikertelen volt. Azonban a Zuma helyett egy 2000-017A elnevezésű jelet fogott be. Ez a jelzés a NASA IMAGE műholdjához tartozik és ezt Tilley is tudta.
Mint kiderült, a 2005 óta halottnak hitt 150 millió dolláros projekt továbbra is működött. Az egyetlen fontos dolog az volt, hogy valaki fogadja is a küldött jeleket.
Az IMAGE felfedezése után a régi csapat körében rögtön el is terjedt a híre. A következő napokban a kutatók elkezdték előásni a régi szoftvereket és felvételeket. A NASA megpróbált kapcsolatot létesíteni az űrszondával és ez valameddig sikerült is. Azonban csak pár hónapig működött a szonda miután felvették vele a kapcsolatot.
Az IMAGE misszió már a szonda váratlan meghibásodása előtt is sikeresnek volt tekinthető. A fél tonnás eszköz teleszkópként szolgált, amely a Föld mágneses terébe érkező részecskéket figyelte. A speciális műszereinek köszönhetően a műhold képes volt vizsgálni a Nap és a Föld ezen régiójának interakcióit.
Eredetileg 2005 karácsonya előtt a műhold elromlott. A meghibásodás váratlan volt, mert előtt a műhold tökéletesen működött. A NASA végül az áramellátásnak tudta be a problémát. Azonban a NASA számított a lehetséges újraindításra. Bizonyos keringési szakaszokban a szonda huzamosabb ideig a Föld takarásában maradt, amikor is lemerültek az akkumulátorai. Miután ez megtörtént és a szonda újra napfényhez jutott, utána újra tudott indulni. Valószínűleg ez okozhatta a szonda újra indulását.
Tehát az szonda „elvesztése” nem teljesen igaz. Igazából nem is nagyon keresték, miután azt hitték teljesen használhatatlan. De ez az eset is rámutat, hogy néha megéri amatőr csillagászként kém műholdak után kutatni.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám