• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Mayer Jácint Mayer Jácint · 2023.07.05.
· Utazás

Szögesdrót és őrtorony. A recski kommunista kényszermunkatábor

Recsk. Szögesdrót és őrtorony

Recsk. Szögesdrót és őrtorony, Fotó: Mayer Jácint

A II. világháborút követően az új hatalom többféle retorziós tábort működtetett Magyarországon. Gyűjtőtáborok, szűrőtáborok, internálótáborok kerültek felállításra, melyek az emberek háború alatti magatartásának a felülvizsgálatához vagy a megtorláshoz kapcsolódtak. A gyűjtő- és szűrőtáborok főként a hazatérő hadifoglyokhoz köthetőek, melyeket a ’40-es évek végére számoltak fel.

A recski tábor látképe

A recski tábor látképe, Recski Nemzeti Emlékpark kiállításából, Fotó: MJ

Az internálás egy adott államhatalom által a magára politikai, katonai vagy bűnügyi szempontból veszélyesnek tartott, de konkrét bűncselekményt el nem követett csoportok, személyek bírósági ítélet nélküli kényszerlakhelyre telepítése vagy táborokba zárása.

Rekonstruált barakk

Rekonstruált barakk, Fotó: Mayer Jácint

Az internálótáborok közül az első az 1945 és 1949 között működtetett Buda-déli tábor volt, de a hírhedtek között felsorolandó az elsőszámú deportálási központ Kistarcsa, a vízi erőmű építésére létrehozott Tiszalök, az elsősorban mezőgazdasági kényszermunkát jelentő Hortobágy, vagy a Borsodi Vegyi Kombinát építését segítő kazincbarcikai tábor.

A bánya

A bánya, Recski Nemzeti Emlékpark kiállításából, Fotó: MJ

A legnagyobb kényszermunkatábort 1950 nyarán létesítették a Mátrában, Recsk mellett, a csákánykői bazalt kitermelésére és feldolgozására. A barakkok helyének megásását, a kettős szögesdrót kifeszítését, és az egymástól 50 méternyire lévő őrtornyok felállítását az első internáltakkal végeztették. A tábor nagyjából 1600 méter hosszú és 600 méter széles területen feküdt, középső részét tó szelete át, szállásépületei 7X20 méteres, rossz minőségű favázas szerkezetek voltak. A bánya a tábor déli részén található, mely ma is művelés alatt áll, így nem látogatható. A külszíni fejtés 1951 elején indult és végig jellemző volt a munkavégzés feltételeire a szerszámok hiánya, vagy minősíthetetlen állapota. Az internáltak képzetlenségének és a gyakori 12 órás kőtöréseknek köszönhetően sok sérülés, végzetes kimenetelű baleset történt, amit kiegészített az átlag alattian gyenge koszt, a hiányos téli öltözet, az állandó kegyetlenkedés, melyek hatására az elhalálozás gyakori jelenségnek számított. Ezt használta ki az ÁVH és a könnyebb munkabeosztásért és jobb élelmezésért cserébe tudták megszervezni a besúgóhálózatot, a rabok közül kinevezett brigádvezetők pedig volt, hogy az őrök brutalitásán is túltettek.

Fenyítés Recsken

Fenyítés Recsken, Recski Nemzeti Emlékpark kiállításából, Fotó: Mayer Jácint

A kényszermunkát a politikai rendőrség, akkori népszerűtlen nevén az ÁVH, az Államvédelmi Hatóság egységei felügyelték. Ez a szervezet a recski tábor üzemeltetésével egy időben élte a fénykorát, mint minden egyéb szervtől független országos hatókörű testület, mely a Rákosi-korszak öklének számított. Az ÁVH működéséről egy jellemző visszaemlékezés:

Az ávós nyomozók épp olyan kegyetlenek voltak, mint a nácik…, de egy különbség mégis volt. A nácik…tényeket akartak. Az ávósokat nem érdekelte a valóság, nem arra vallattak, amit elkövettél, hanem azért kínoztak, hogy vállald el, amit ők kitaláltak.

– részlet Nyeste Zoltán recski rab memoárjából.

Kiállítóhely Recsken

Kiállítóhely Recsken, Fotó: Mayer Jácint

A legtöbb recski őr szegény sorsból érkezett, a pártnak köszönhették, hogy kiemelték őket, az ÁVH-nál pedig igen jó fizetést kaptak. Tevékenységüket embertelen bánásmód jellemezte: fogvatartottak napi szintű verése, rendszeres súlyos testi bántalmazása, gúzsba kötése, folyamatos fenyítése, büntetése, kínzása, alázása, akár fekáliában térdeltetése. A fizikai erőszak fő helyszíneként megemlítendő a vizesverem-fogda, és az 5. számú „büntető”barakk. Az őrség és a tábor fegyőrei közül nem sok személy maradt meg a fogvatartottak pozitív emlékezetében, rájuk abszolút érvényes volt a tőlük megkövetelt szemlélet: „ne csak őrizd, gyűlöld is!” A recski táborról 1988-ban forgatott dokumentumfilmben nagy számban szólalnak meg a keretlegények is. Varga János áv. őrmester (a Vágottnyakú) még ennyi idő elteltével is kitartott meggyőződésében, így fogalmaz némileg a szavakat keresve és keverve:

egyetlen dologban éheztettük őket, hogy dolgozni kellett! Hogy dolgozni kellett, most mindegy, hogy mit csinál! Mindegy, hogy fát vág, fát fűrészel, vagy a követ töri. Mindegy az, de mozogjon, dolgozzon! Tudniillik…hát…kicsiny kezei némelyiknek tönkrement…orvosoknak, professzoroknak, egyéb dolgoknak.

Sorakoznak a barakkok

Sorakoznak a barakkok, Fotó: Mayer Jácint

A tábor maximális létszáma 1300-1700 fő között mozgott. A kommunista rendszer ellenségeinek kikiáltott veszélyes elemeket főleg „jobboldali” szociáldemokraták, „kulákok”, „horthysta” katonatisztek, egyházfiak, értelmiségiek, üzletemberek alkották, és voltak egyes ügyekhez köthető csoportok, mint például a hatvani vasutasok. A táborból szabadon távozni nem lehetett, csupán két sikeres szökési kísérlet ismert. Dobó József Csehszlovákiából tért vissza miután tudomására jutott családjának meghurcolása, míg 1951. május 20-án 8 ember tudott komoly tervezést követően külső munkavégzést színlelve megszökni. Közülük Michnay Gyulának sikerült egyedül nyugatra jutnia, és a Szabad Európa Rádióban ő számolt be 600 rabtársa hollétéről.

A recski emlékmű

A recski emlékmű, Fotó: Mayer Jácint

A tábor fennállásának Sztálin 1953-as halála és az azt követő belpolitikai fordulat vetett véget. Az új miniszterelnök, Nagy Imre még abban az évben felszámolta az internálótáborokat és így a recski kényszermunkatábort is. Az épületeket, őrtornyokat és kerítéseket lebontották. A fogvatartottak közül nem engedtek mindenkit szabadon, sokan maradtak börtönben ezután is, később sokakat találjuk meg később az ’56-os események zivatarában, és sokan kényszerülnek emigrációba.

Tata
Érdemes elolvasniCölöpsétány, láperdő, a felújított Esterházy-kastély, és az Öreg-tó őre a tatai vár

A recski kényszermunkatábor nem távoli földrészek és a régmúlt borzalmairól mesél, hanem a modern magyar történelem része. A vendégkönyv bejegyzései Recsken nem hasonlíthatóak egy átlagos múzeumi vendégkönyvhöz: sorai között rengeteg tragédia, szomorúság, indulat található. A világ minden részéről érkező érintettek, hozzátartozók, emlékezők gondolatai figyelmeztetnek minket, hogy ebből tanulnunk kell!

 

Forrás: Bank Barbara-Gyarmati György-Palasik Mária: „Állami titok” Internáló- és kényszermunkatáborok Magyarországon 1945-1953

Galéria

Rákosi Mátyás
Rákosi Mátyás, Recski Nemzeti Emlékpark kiállításából, Fotó: MJ
Őrtorony
Őrtorony, Fotó: Mayer Jácint
Az emlékmű és a bejárati kapu őrtornya
Az emlékmű és a bejárati kapu őrtornya, Fotó: MJ

A vizesverem-fogda
A vizesverem-fogda, Fotó: Mayer Jácint
A tábor ma békés tava
A tábor ma békés tava, Fotó: Mayer Jácint
A tábor kapuja
A tábor kapuja, Recski Nemzeti Emlékpark kiállításából, Fotó: MJ

A barakkok alapjai
A barakkok alapjai, Fotó: Mayer Jácint

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Heves vármegye képgaléria kommunizmus történelem utazási kalauz
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • 100 év után hamarosan újra láthatjuk a világhírű kaput a Budavári Palotánál – Képek

  • Mennyire vörös a Mars valójában?

  • Semmi sem utal rá, de akkor miért lett alma a bibliai tiltott gyümölcsből?

  • Két járatát is felfüggeszti a Wizz Air, de megnyitja egy korábban bezárt európai bázisát

  • Putyin készen áll arra, hogy Zelenszkijjel is találkozzon

  • Nem csak az alváshiány, a túl sok alvás is veszélyes – A Semmelweis Egyetem kutatása az alvás és a halálozás összefüggéseiről

Kapcsolódó cikkek

Wizz Air, közel-keleti, járatok, felfüggesztés, feszültségek
2025.06.19.

Két járatát is felfüggeszti a Wizz Air, de megnyitja egy korábban bezárt európai bázisát


Olvasson tovább
wizz air járattörlés
2025.06.16.

A Wizz Air három hónapra leállítja két fontos járatát


Olvasson tovább
Budapest turizmus utazás osztrák turisták Magyarország
2025.06.16.

Magyarország a világ 10 legbiztonságosabb úti célja között 2025-ben


Olvasson tovább
Magyarország légitársaságai Budapest repülőtér
2025.06.13.

Budapestet is érintik a közel-keleti járattörlések


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
100 év után hamarosan újra láthatjuk a világhírű kaput a Budavári Palotánál – Képek

100 év után hamarosan újra láthatjuk a világhírű kaput a Budavári Palotánál – Képek

Tovább olvasok
Mennyire vörös a Mars valójában?

Mennyire vörös a Mars valójában?

Tovább olvasok
Semmi sem utal rá, de akkor miért lett alma a bibliai tiltott gyümölcsből?

Semmi sem utal rá, de akkor miért lett alma a bibliai tiltott gyümölcsből?

Tovább olvasok
Két járatát is felfüggeszti a Wizz Air, de megnyitja egy korábban bezárt európai bázisát

Két járatát is felfüggeszti a Wizz Air, de megnyitja egy korábban bezárt európai bázisát

Tovább olvasok
Putyin készen áll arra, hogy Zelenszkijjel is találkozzon

Putyin készen áll arra, hogy Zelenszkijjel is találkozzon

Tovább olvasok
Nem csak az alváshiány, a túl sok alvás is veszélyes – A Semmelweis Egyetem kutatása az alvás és a halálozás összefüggéseiről

Nem csak az alváshiány, a túl sok alvás is veszélyes – A Semmelweis Egyetem kutatása az alvás és a halálozás összefüggéseiről

Tovább olvasok
Fokhagymás, sörös és aktív szenes: Ezek a legfurább ízű fagyik

Fokhagymás, sörös és aktív szenes: Ezek a legfurább ízű fagyik

Tovább olvasok
Magyar kutatók feltárták, miért színlelnek orgazmust a nők

Magyar kutatók feltárták, miért színlelnek orgazmust a nők

Tovább olvasok
Lezárják a debreceni repülőteret

Lezárják a debreceni repülőteret

Tovább olvasok
Több mint 700 Disney-kastély található elhagyatottan Törökországban

Több mint 700 Disney-kastély található elhagyatottan Törökországban

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4