Videó: így robban fel egy, a világűrbe szánt felfújható élőhely
Elkerülhetetlen, hogy az űrrepülőgépek tesztelése néha robbanásszerű eredményekhez vezet.
A legfrissebb példa erre a Lockheed Martin űrkutatási óriáscég sikeres robbanási tesztje, aminek szenvedő fele a vállalat szubszkopikus méretű felfújható űrmodulja. A tesztet június 14-én végezték el a Lockheed denveri létesítményében, ugyanazon a próbapadon, amelyet a történelmi Titan rakéta teszteléséhez használtak.
Mielőtt felrobbant, a felfújható modul 17,4 bar nyomást ért el, ami nagyjából hatszorosa a névleges üzemi nyomásának. Ez volt a Lockheed Martin második ilyen robbanásos tesztje, amelyet felfújható űrbéli lakóhely technológiáján végzett. Ugyanezt az eljárást tavaly decemberben végezték el egy hasonló modulon. A második teszt eredménye megerősíti az első teszt során mért eredményeket, és lehetővé teszi a Lockheed számára, hogy folytassa a tervek továbbfejlesztését, számolt be a Space.
Az egyik “meglepő különbség”, amelyet a vállalat az első és a legutóbbi teszt között észlelt, a modul tesztállványának váratlan kilövése volt, amely kiszabadult szorításaiból, és a levegőbe repült, amikor az élőhely szétrobbant. A Lockheed közleményében dicsérte az esetet, mondván, hogy az megmutatta, “mennyi energiát képes ez a felfújható szerkezet visszatartani”.
A vállalat felfújható élőhely-koncepcióját a NASA NextSTEP programjának részeként fejlesztik, amelynek célja olyan technológiák fejlesztése, amelyek lehetővé teszik az alacsony Föld körüli pályán (LEO) túli, hosszabb ideig tartó emberes űrrepülést. A NASA Artemis programja 2024 végén az Artemis 2 személyzettel ellátott küldetést küld a Hold körüli pályára, 2025-ben pedig az Artemis 3 személyzettel ellátott küldetést a Hold felszínére.
Bár ezek a küldetések önmagukban is epikus teljesítményt jelentenek, az űrügynökség ezeket lényegében ugródeszkaként használja fel ahhoz, hogy állandó jelenlétet építsen ki a Hold körüli pályán és a felszínen. Ez pedig segíteni fogja a jövőbeli marsi utazásokhoz szükséges technológiák kifejlesztését.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt