Tűzszerészet és régészet, a két szakma kéz a kézben jár, habár ebben az esetben kicsit másként. A tűzszerészek hozzá szoktak már a második világháborús bombák hatástalanításához. Azonban az már meglepőbb szituáció, mikor modern bombát mennek hatástalanítani, de egy repülőgépet találnak inkább helyette.
1941-ben repülőgépeket küldtek a Szovjetunióba, hogy segítség a szövetséges erőfeszítéseket. Azonban nem akartak fizetni, így inkább kikukázták a leszállított repülőket. A brit gyártmányú Hawker Hurricane vadászgépeket Kijev közelében találták meg 80 évvel azután, hogy utoljára repültek. A repülőket közvetlenül a háború után ásták el, mára már csak rozsdás darabok maradtak belőle.
Valószínűleg a szovjetek ásták el a repülőket, hogy a kölcsönszerződéseket kikerülve ne kelljen visszafizetniük a járművek díját. Bár nagyon jól elrejtették a repülőket, ennek ellenére már évek óta keringtek szóbeszédek arról, hogy az elhagyott Kijev közeli repülőtér környékén találhatók ott hagyott repülők is.
A repülőgép roncsok
A repülőket még az év elején találták meg, miközben fémdetektorokkal bombákat kerestek. Miután a bombát hatástalanították, még egyszer megvizsgálták a helyet fémdetektorokkal, mint kiderült más is volt a föld alatt, nem csak aknák. A roncsokat önkéntesek ásták ki, és a maradványokat a repüléstörténeti múzeumnak ajándékozták.
A repülőgépek megtalálása azért nagyon fontos, mert ilyen típusú repülőkből egyet sem találtak még Ukrajna területén. Ez is fontos részét képzi az ukrán történelemnek, hiszen a szövetséges erők kölcsönös szállítmányozásáról tesz tanúbizonyságot. A Hawker Hurricane típusú repülők hatalmas szerepet játszottak a második világháborúban. Ezek a típusú repülők könnyen irányíthatók voltak, de rendkívül erősek — írja a Live Science. Stabilitásának köszönhetően még a tapasztalatlanabb pilóták is könnyen elboldogultak vele. Ezek egy üléses repülők voltak, amelyeket a háború összes hadszínterén használtak. A tengeri változatokat, hadihajókról is tudták indítani katapultok segítségével.
A megtalált roncs, egyike volt annak a 3000 járműnek, amelyeket a Szovjetunióba szántak. Ezeket az Egyesült Államok vásárolta meg az Egyesült Királyságtól, majd küldték őket a Szovjetunióba egy kölcsönszerződés keretében. A paktum értelmében az éppen maradt repülőkért a háború után a Szovjetuniónak fizetnie kellett volna, de ők ezt nem igazán szerették volna megtenni.
A repülőgépekből minden fontos alkatrészt eltávolítottak, majd a felesleget elásták, hogy ne kelljen érte fizetniük. A taktika nagyjából be is jött. Ukrajna, lévén a volt Szovjetunió legnyugatibb része volt, számtalan csatát látott, így nem lehet tudni pontosan, mennyi lelet nyugodhat még a földben. A Nova Kahovka gát felrobbantás után is, a víztározó vízének eltűnése után rengeteg második világháborús maradvány bukkant elő a folyómederből.
A maradványok a repüléstörténeti múzeumban kerülnek majd kiállításra. Csak úgy mint a második világháború alatt, úgy most is az Egyesült Királyság biztosítja az egyik legtöbb segítséget a háborús erőfeszítésekben.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét