Éld át a török háborúk világát – hadijátékok a nyár folyamán
A nyár a fesztiválok időszaka, melyek különböző változataiból kis hazánkban dömpingmennyiségre van lehetőségünk. A bulirendezvények prioritásával szemben most említést teszünk a történelmi témájú hadijátékok nagyszabású bemutatóiról.

Bandériumok díszszemléje, Fotó: Mayer Jácint
Nagy érdeklődés közepette került hétvégén megrendezésre a török-kor hadviselését bemutató Nádasdy Fesztivál Sárváron. A korszak hagyományőrző katonáinak a nyár folyamán több település biztosít találkozókat, melyek apropóját főleg a korabeli helyi harcok inspirálják, így: Tata, Eger, Drégely, vagy akár Gyula.

Ütközet Sárvár falai alatt, Fotó: Mayer Jácint
Az átlagos magyar hadtörténelmi ismereteit egyfajta pátosz jellemzi a honfoglalás korától napjainkig, és ez alól nem kivétel a török-, és a végén vele párhuzamos kuruc-korszak se.

A Gyulaffy László Hagyományőrző Lovasbandérium vitézei, Fotó: Mayer Jácint
Buda várának 1541-es elfoglalása az országot a török elleni nagy összefogásra sürgette. Új hadi stratégiát kellett kidolgozni a tovább vonulás mihamarabbi megakadályozása végett. A magyarországi végvárak létrehozása a hódoltság idején az ország megmentésének záloga volt, ugyanis a török addig nem haladhatott előbbre az országban, amíg a várak ellenállását meg nem törte. Amennyiben maga mögött hagyta volna a várak erőit, lehetetlenné tette volna az utánpótlást, és az esetleges visszavonulás útját is elvágta volna maga elől. A terv bevált, a végvárak az ostromokkal a török erőket jelentősen apasztották, hadjárataiknál a rendelkezésre álló idejüket nagy mértékben elégették.

Tüzérségi párbaj, Fotó: Mayer Jácint
A mai ember nagyjából az Egri csillagok alapján képzeli el ezt a világot, így nagy hazafiakban, lovagias tettekben, komoly ostromokban gondolkodik. A valóságban az egyszerű várurak az egész időszakra jellemzően, tipikusan ellentmondásos karakternek számítottak. A szomszédos uraságok közt folyamatos birtokviták dúltak, egymás területét rabolták, pusztították, portyákat vezettek nemcsak az oszmán fennhatóságú, hanem saját területre is. A királyi Magyarországra jellemző volt, hogy a rosszul fizetett katonaság egyetlen jövedelemforrása az volt, amit fegyverrel el tudott venni. A hétköznapokat fosztogatások, portyák, lesből támadások, cselvetések, párbajok jelentették, amiket egyébként tiltott a felsőbb hadvezetés, mert veszélyeztették a békét. A fegyelmi helyzet folyamatosan a kritikus zónában mozgott, egy bortermő vidéken volt, hogy a törökökkel való találkozás nélkül is elakadt egy hadművelet. A végvári katonaságnak amúgy sem minden eleme tudott egy komolyabb ütközet alakzatában hasznos tagként működni, hiszen más típusú harci tudással rendelkezett. Ugyanez a jelenség az ellenfél táborában is általánosnak volt mondható, ahol szintén nem volt azonos értékű a gyalogos aszab a janicsárral, vagy a lovas akindzsi a szpáhival.

Védekező magyar végváriak, Fotó: Mayer Jácint
A Nádasdy Fesztivál többnapos fegyverbemutatója kimerítő képet mutatott a történelmi háttérről, hiszen a szervezők igyekeztek minden lényeges elemre hangsúlyt fektetni. A korszakra jellemző hadviselés ismertetésének része volt az öltözetek bemutatása, kézi- és lőfegyvertípusok alkalmazási rendje, egyéni és csoportos harcászat demonstrálása. A rendezvény történész narrátora minden mozzanatot részletes történelmi adalékkal kiegészítve adott tovább a tekintélyes publikum részére, melyből nem hiányoztak az általánosságban tévesen köztudott dolgok kiigazításai sem. A fesztivál tematikus felépítése több epizódból állt, melyek egy folyamatos történet részelemeiként kerültek megjelenítésre. A műsor katonaságát magyar hagyományőrző bandériumokon túl szép számú külföldi „zsoldos” is szolgáltatta, teljessé téve a török-kori magyar hadszíntér korabeli világát.

Érdemes elolvasniRákóczi Ferenc fejedelem szülőháza. A várkastély, melyet kurucok pusztítottak el
Az élő történelemóráknak, izgalmas hadi bemutatóknak még nincs vége: a sárvári harcok elmúltával megszólalnak fegyverek Dobó István vitézeinek tiszteletére Egerben, aztán nem sokkal rá a Gyulai Végvári Napokon Kerecsényi László próbálja meg visszaszorítani falai alól a török túlerőt. Ezeken a rendezvényeken garantáltan többet tanul az ember, mint a töri órán a suli padjában, hiszen gyakorlatban láthatjuk az eseményeket, megfoghatjuk a fegyvereket, és nem akármilyen szakemberek segítenek minket az értelmezésben, ismertetésben, jó hangulatunk megőrzésében, folyamatos szinten tartásában, kiváló ételek, italok és korabeli zene kíséretében.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum