Mesterséges intelligencia szakértő: Valószínűleg mind meg fogunk halni
A mesterséges intelligencia (MI, AI) általi világvége forgatókönyvekből nincs hiány, így itt van egy másik AI szakértő, aki elég nyersen azt jósolja, hogy a technológia mindannyiunk halálát fogja jelenteni.
Ezúttal nem a mesterséges intelligencia atyja kongatja a vészharangot, hanem egy Eliezer Yudkowsky nevű ellentmondásos mesterséges intelligencia teoretikus és provokátor, aki korábban a gépi tanulási adatközpontok felrobbantására szólított fel, számolt be róla a Futurism.
“Szerintem még nem állunk készen, nem tudjuk, mit csinálunk, és szerintem mindannyian meg fogunk halni”, mondta Yudkowsky a Bloomberg “AI IRL” című sorozatának egyik epizódjában.
Az AI-apokalipszis hiedelmei közül egyik nevetségesebb, mint a másik, de Yudkowsky évtizedek óta komolyan hangoztatja őket. Az utóbbi időben pedig az ő mesterséges intelligencia-vészmadárkodása még inkább divatba jött, mivel az iparág rohamos ütemben fejlődött, és az utat egyengető neves informatikusokból bűntudattal teli egyéneket csinált.
Az általános borúlátó hangulathoz hozzátartozik, hogy ezeket a félelmeket az AI-ipar vezetői és szakértői is visszhangozták, akik közül sokan támogatták a technológia továbbfejlesztésének ideiglenes felfüggesztését. Valójában ez a modell Yudkowsky egyik fő aggálya.
A helyzet az, hogy nagyjából fogalmunk sincs, mi történik a GPT-4-ben. Vannak elméleteink, de nem vagyunk képesek ténylegesen megnézni a tört számok hatalmas mátrixait, amelyeket ott szoroznak és összeadnak, illetve, hogy mit jelentenek ezek a számok.
Más, egyelőre komolyabb problémákat is okoz a mesterséges intelligencia
Ezek a félelmek kétségtelenül megfontolandóak, de amint azt néhány kritikus megfigyelte, hajlamosak elterelni a figyelmet a mesterséges intelligencia közvetlenebb, de viszonylag hétköznapi következményeiről, mint például a tömeges plágium, az emberi munkaerő kiszorítása és a hatalmas környezeti lábnyom.
“Ez a fajta beszéd azért veszélyes, mert domináns részévé vált a diskurzusnak”, nyilatkozta a Bloombergnek Sasha Luccioni, a Hugging Face nevű AI startup kutatója.
Azok a vállalatok, amelyek olajat öntenek a tűzre, arra használják ezt, hogy kibújjanak a felelősségük alól. Ha egzisztenciális kockázatokról beszélünk, akkor a felelősségre vonás elkerülheti a figyelmünket.
Senki sem foglalja össze jobban ezt a fajta látásmódot, mint az OpenAI vezérigazgatója. Sam Altman, aki bevallottan a világvégére készül, és nem hallgatja el, hogy fél, és ellentmondásos a véleménye az általa épített mesterséges intelligencia kapcsán, és hogy az tömeges emberi kihalást okozhat, vagy más módon elpusztíthatja a világot. Mindez persze nem akadályozta meg a korábban nonprofit cégét abban, hogy dollármilliárdokat fogadjon el a Microsofttól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét