Létrákat és köteleket is használtak a spanyol ősemberek, mégpedig magas fokon
A Cambridge régészeti folyóiratában megjelent tanulmány szerint a spanyol levantei kultúra által készített sziklarajzok bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az ősemberek magas szinten űzték a sziklamászást, melyhez köteleket és egyéb speciális felszereléseket készítettek, sőt, a biztonságról sem feledkeztek el.
A terueli Barranco Gómez lelőhelyen nemrégiben feltárt ábrázolás a köteleknek a levantei művészetben eddig felfedezett legbonyolultabb felhasználását mutatja be. A szóban forgó kutatás, melyet a Heritage Daily ismertetett, ezeket a képeket vette górcső alá, különös tekintettel a kötéllétra használatára egy méhkas eléréséhez. A szakemberek célja az őseink által készített kötél különféle felhasználásainak és ezek technológiai fejlesztéseinek megértése.
Az Albacete-ben, Castellóban, Huescában, Teruelben és Valenciában található ábrázolások alapos vizsgálata nem ad egyértelmű betekintést a kötélgyártás konkrét technikájába, például arra, hogy csavart vagy fonott szálakat használtak-e.
Azt kötelek hossza azonban azt mutatja, hogy a spanyol levantei társadalmak technológiailag jártasak voltak a kiváló minőségű kötelek elkészítésében. Kifinomult technikájuk azt sugallja, hogy a hosszú kötelek gyártásában szerzett szakértelmüket a hegymászó tevékenységhez szabták.
Egyedüli pontosan azonosítható tevékenység a mézgyűjtés, melyhez a képek tanúsága szerint egy nagyjából 25 méter hosszú kötet fontak. A kezdetleges kötéllétrák használata, és főképp az ilyen magasságokba való mászás jelentős kockázata aláhúzza a méz- és viaszgyűjtés kiemelkedő fontosságát e társadalmi csoportok számára.
A méhekkel kapcsolatos termékek jelentős jelentőséggel bírtak a történelem előtti időkben, amelyek különböző gazdasági, technológiai és kulturális célokat szolgáltak, mint például táplálékforrás, magas fűtőérték és szerszámgyártás. Az ábrázolt jelenetek egy sor kötélrendszert mutatnak be, amelyeket a kutatók méretük, alakjuk és rugalmasságuk alapján csoportba soroltak: merev létrák, valamint rugalmas hágcsók és kötelek, amelyek különféle nyersanyagok felhasználásával készültek.
Bár a spanyol levantei sziklaművészet széles földrajzi területen található, a mászórendszerek (kötelek és létrák) ábrázolásai két különálló régióban összpontosulnak: a Maestrazgo-ra Castelló és Teruel északi régióiban, valamint a Caroig-hegységre Alicante déli régiójában. Ez a megfigyelés arra készteti a kutatócsoportot, hogy arra következtessen, hogy ezek az ábrázolások konkrét viselkedést, területi kódokat jelezhetnek, vagy szimbolikus jelentőséggel bírhatnak.
Noha a tanulmányban vizsgált jelenetek közül sok ismerős, a kötelek és a hozzájuk kapcsolódó technológia átfogó vizsgálatára korábban nem került sor. A kötélgyártáshoz felhasznált anyagok és a létrehozásukhoz használt technikák nagyrészt észrevehetetlenek a régészeti feljegyzésekben, ami megnehezíti az eredetük nyomon követését.
Más kutatók leírásainak elemzésével és helyszíni vizsgálatokkal a csapat értékes bizonyítékokat gyűjtött össze e kötelek szerkezetével, felhasználásával és gyártásával kapcsolatban.
A spanyol levantei sziklaművészet figyelemre méltó örökség, amely egyedülálló az Ibériai-félsziget keleti régiójában, és a paleolitikum korszaka után alakult ki. Több mint ezer feljegyzett helyszínével 1998 óta a Világörökség része. Ez a művészeti forma rendkívüli módon ábrázolja az emberi életet fejlődésének sarkalatos szakaszaiban. Természetes stílus és gazdag narratív elemek jellemzik, dinamikus jeleneteket ábrázolnak, amelyek magukban foglalják a vadászatot, a hadviselést, a társasági tevékenységeket, az összejöveteleket és még sok mást, felbecsülhetetlen értékű bepillantást nyújtva a múltba.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon