Íme a jövő üvege: a LionGlass. Szemben a hagyományossal, alacsonyabb hőmérsékleten készül, ami kevesebb energiát igényel, emellett kisebb a szén-dioxid kibocsátás is a készítése során. Ráadásul sokkal erősebb a sztenderd üvegnél, tehát sokrétű felhasználást tesz lehetővé a közlekedéstől kezdve egészen az építkezésig. Íme a részletek a forradalmi üvegipari áttörésről.
Az új anyag a szabványos üveg szilárdabb és környezetbarátabb változata lehet, írja az iflscience.com. A kutatók nemrég mutatták be a LionGlass nevű új anyagot, amely azt ígéri, hogy felére csökkenti a szabványos nátrium-szilikát üveg szénlábnyomát. Ezenkívül legalább tízszer olyan repedésálló, mint a hagyományos üveg.
Az újfajta üveg kétféleképpen csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást. A normál üveg három komponens, kvarchomok, szóda (nátrium-karbonát) és mészkő (kálcium-karbonát) összeolvasztásával készül. A karbonátból szén-dioxid keletkezik, ráadásul elképesztően magas hőmérsékletre (így rengeteg energiára) van szükség ahhoz, hogy a homokot megolvasszuk. Ezzel szemben a LionGlass alacsonyabb hőmérsékleten is előállítható. A hőmérséklet 300-400 °C-kal csökkentése pedig 30 százalékkal csökkenti az energiafogyasztást is.
“Célunk, hogy az üveggyártást hosszú távon fenntarthatóvá tegyük” – írta közleményében John Mauro kutatásvezető, a pennsylvaniai állami egyetem anyagtudományi professzora. “A LionGlass kiküszöböli a széntartalmú anyagok használatát, és jelentősen csökkenti az üveg olvadáspontját”, tette hozzá. Íme egy fotó róla:
Erősebb az üveg, már csak az a kérdés, mikor lesz vékony is
De nemcsak ez a LionGlass előnye. A megszokott nátrium-szilikát üveg már 0,1 kg terhelés alatt repedéseket produkál. Ez nem azt jelenti, hogy eltörik 100g súly alatt, csak azt, hogy meggyengül több helyen, ami utána töréshez vezethet. Ám ekkora tömeg egyáltalán nem hat a LionGlassra.
„A sérülésekkel szembeni ellenállás különösen fontos tulajdonsága az üvegnek” – tette hozzá Mauro. „Gondoljon bele, hogy miként támaszkodhatunk az üveg erejére az autóiparban és az elektronikai iparban, az építészetben és a kommunikációs technológiában, például az optikai kábelekben. Még az egészségügyben is erős, vegyszerálló üvegcsomagolásban tárolják a vakcinákat.” Az újfajta üveg felhasználása tehát rendkívül széleskörű lehet.
A csapat jelenleg különböző konfigurációkat tesztel és vékonyabb LionGlass termékeket készít, így még olcsóbbak lehetnek, hisz kevsebb anyagot kell felhasználni. “Képesnek kell lennünk a vastagság csökkentésével, és továbbra is ugyanolyan szintű sérülésállóságot kell elérnünk” – írta Mauro.
Világszerte az üveggyártás évente legalább 86 millió tonna szén-dioxidot termel. A csapat szabadalmi kérelmet nyújtott be a termék kereskedelmi forgalomba hozatalának első lépéseként.
Érdekel az üvegtéma? Íme a világ leghosszabb üveghídja. ITT pedig egy cikk arról, hogy menekülés közben még a piásüvegjeiket is eldobálták az oroszok.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban