Ha annyi forintom lenne ahány atombombát elvesztett az Egyesült Államok, akkor pontosan 3 forintom lenne. Bár ez nem sok pénz, attól még elég szórakoztató belegondolni, hogy legalább háromszor ez megtörtént. Az atombombák hollétéről senki sem tud, és az se biztos, hogy valaha megtalálják őket.
1966-ot írunk, mikor Spanyolország környékén egy fehér csomag zuhant le az égből — írja BBC. Ezzel szemben a közeli halászfaluban a lakók két robbanást láttak, amelyek megrengették a nyugalmas kis falu mindennapjait. Pár héttel később Philip Meyers levelet kapott, hogy egy szupertitkos esemény miatt Sigonellaba kéne mennie. Azonban az esemény annyira nem volt titkos, tekintve, hogy mindenki látta a robbanásokat.
Az akkori újságok heteken át beszéltek egy szörnyű balesetről, mikor is két amerikai repülő összeütközött. Ekkor a repülők elszórtak 4 B28-as termonukleáris bombát Palomares területén. Hármat sikeresen megtaláltak, de egy eltűnt a tengerben. Hiába próbálták előkeríteni az 1,1 megatonnás robbanófejet, nem jártak sikerrel.
Elveszett atomfegyverek
Valójában 1950 óta legalább 32 atomfegyvert vesztettek el, vagy balesetből, vagy pedig sürgős vészhelyzet miatt. Ezeknek a nagy részét megtalálták, azonban 3 továbbra is hiányzik, és sosem találták meg ezeket. Az 1980-as években az amerikai eseteket feloldották a titkosítás alól, viszont ettől még a hiányzó darabok nem kerültek elő.
Más országok elvesztett atomfegyvereiről nem tudunk semmit, de nem zárható ki, hogy más atomhatalmak is vesztettek el hasonló fegyvereket. A Szovjetunió esete kifejezetten kérdéses, hiszen 1986-ban 45 000 robbanófejjel rendelkezett. Azt biztosan lehet tudni egy az ország is elvesztett atomfegyvereket, de ezek nagyrészt tengeralattjárókkal együtt vesztek el. Vagyis ezeknek az atomfegyvereknek a helye ismert, pusztán nem hozzáférhetők.
Az egyik ilyen eset 1970-ben történt, amikor is egy K-8 típusú nukleáris tengeralattjáró szellőzőrendszere lángra kapott a Vizcayai-öbölben. Ez a jármű 4 nukleáris torpedót vitt magával a hullámsírba. Hasonló volt a helyzet Hawaii közelében 1968-ban, mikor egy K-129-es tengeralattjáró süllyedt el 3 atomrakétával.
1998-ban egy visszavonult amerikai tiszt úgy gondolta, hogy megpróbálja megtalálni a Tybee szigeteknél 1958-ban elveszett atomfegyvereket. Éveken át kutattak egy Geiger-Müller számlálót vontatva, míg végül találtak egy helyet, ahol 10-szer nagyobb volt a radioaktivitás, mint más területeken. Azonban, mint később kiderült ez csak természetes folyamatok eredménye volt. Úgyhogy legalább 3 amerikai hidrogénbomba, illetve pár szovjet torpedó még mindig a tenger fenekén csücsül.
Egyesek szerint esélytelen, hogy az elveszett atomfegyvereket valaha is megtaláljuk. A probléma, hogy a nukleáris fegyverekben semmilyen jelzőkészülék nincs, amelynek segítségével meg lehetne találni ezeket. Így pusztán találgatni lehet és szűkíteni a keresési területet. A radioaktivitás nyomait sem érdemes keresni, mivel az atomfegyverek nem radioaktívak, amíg fel nem robbannak.
Úgyhogy valószínűleg örök rejtély marad egyes fegyverek holléte.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény