Már az ókori görögök is jojóval múlatták az időt
A jojó legelső ábrázolása egy Kr. e. 5. századból származó ókori görög vázán található, ahol egy fiú látható, amint az időtlen játékkal játszik.
A történészek szerint a jojó a második legrégebbi ismert játék, természetesen a játékbabák után. Valószínűleg Kínából származik, és a diabolo nevű játék lehetett az inspirációja. Később Kínából a jojó eljutott az ókori Görögországba és a Fülöp-szigetekre is, idővel pedig az egész világon népszerűvé vált.
Jojó az ókorban
A jojókat akkoriban fából, terrakottából, fémből vagy agyagból készítették, derül ki a Greek Reporter beszámolójából. Úgy tartják, hogy az ókori görög társadalomban a játékot az isteneknek szánt áldozatként használták. Egyesek úgy vélik, hogy még a fiúk érettségi rituáléjának is szerves része volt. Az ókori görög jojókat gyakran isteneik képeivel díszítették. Ahogy a gyerekek az ókorban a felnőttkorba léptek, hagyomány lett, hogy a családi oltárra helyezték a jojójukat, a haladást szimbolizálva.
A játékkal játszó fiút ábrázoló, Kr. e. 440-ből származó vázát az Athéni Nemzeti Régészeti Múzeumban állítják ki, egy kis agyagkorong töredékeivel együtt, amelyek egykor a népszerű játék részei voltak. Az eszközt ábrázoló képek az ókori Egyiptomban is megtalálhatók, ami arra utal, hogy a jojó valóban szórakoztató játék volt kicsik és nagyok számára egyaránt.
A közkedvelt játék eredete
Úgy vélik, hogy a jojó elnevezés a Fülöp-szigetekről származik. Maga a szó filippínó nyelven azt jelenti, hogy “jönni-jönni” vagy “visszatérni”, ami az eszköz alapvető tulajdonságát írja le. A filippínó harcosok fegyverként is használták vadászathoz vagy harchoz, a korongot egy nagyobb, éles kővel helyettesítve.
Ázsiából a jojó eljutott Európába, ahol a 18. század végén az arisztokrácia kedvenc időtöltése lett. A játékot különböző neveken emlegették, például “L’emigrette”, “Bandalore” és “joujou de Normandie”. Egyesek szerint a játékra vonatkozó francia szót, a joujou-t más nyugati kultúrák is átvették az eszköz elnevezéseként.
Franciaországból a jojó Angliába, majd majdnem egy évszázaddal később az Újvilágba is eljutott. Az első jojót a modern korban 1866-ban szabadalmaztatta James L. Haven és Charles Hettrich az ohiói Cincinnatiben. 1928-ban egy Pedro Flores nevű filippínó bevándorló megnyitotta az első jojó-gyártó üzletet Kaliforniában. A többi pedig már történelem.
A játék a második világháborúig az egyik legnépszerűbb időtöltés maradt az Egyesült Államokban. A háború folyamán azonban az eladások drámaian visszaestek.
A játékgyártók úgy döntöttek, hogy az 1960-as években újjáélesztik a jojót, és a televízióban ekkoriban már ikonikus reklámokat adtak ki a játékról.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső