Mindig érdekes hipotetikus dolgokat vizsgálni, azonban annál nehezebb is a kutatás. A világvége pont egy olyan esemény, amit kifejezetten nehéz kutatni, illetve ha éppen világvége van, akkor valószínűleg a kutatás a legkevésbé lényeges dolog. Azonban a videójátékok itt is segíthetnek megérteni, hogyan cselekednének az emberek.
A világvégére adott reakciók vizsgálata elég nehéz mikor éppen nincs világvége. Amennyiben így kutatják a reakciókat, akkor nagy valószínűséggel hibás adatokat fognak kapni. Ha meg világvége van, akkor nem valószínű, hogy az emberek érdekeltek lesznek a válaszadásban. Ezenkívül az eredmények is valószínűleg érdektelenek lesznek. Azonban egy csapatot nem állítottak meg az ilyen és ehhez hasonló problémák. A kutatók a videójátékokhoz fordultak, hogy megvizsgálják az emberek viselkedését a végidőkben — írja az IFLS.
Világvége és videójátékok
A kutatócsoport az ArcheAge nevű videójátékok választotta kutatásának “helyszínéül.” Ez egy MMORPG, vagyis olyan többjátékos játék, ahol emberek akár százai vagy ezrei is különböző szerepeket játszanak. A játékosokat hagyták, hogy normálisan játszanak, küldetéseket teljesítsenek, felfedezzenek, szintet lépjenek. Vagyis mindent csinálhattak, amit csak a normális játék során szoktak. Azonban a 11 hetes béta teszt végén a játékosok meg tudták, hogy a szerver törlésre kerül, így minden amiért eddig dolgoztak el fog veszni.
Itt jött képbe a kutatócsoport, akiket érdekelt, hogy a szerver törlésére, ami egy videójátékban bizonyos értelemben egyenlő a világvégével, hogyan reagálnak majd a játékosok. A kutatás eredménye az lett, hogy a játékosok számára a tetteik következményei értelmetlenné váltak. A kutatók számára az analógia remek volt arra, hogy a világvége esetén is megértsük mi történhetne. A világvége forgatókönyvekből jól ismerjük a rend felbomlását és a moralitás eltűnését, de valóban ez történik?
A kutatócsoport 270 millió rögzített játékos cselekvést elemzett, hogy a küldetések teljesítése, a szintlépés, illetve egyéb normális cselekvések milyen mértékben változnak az elkerülhetetlen vég tudatában. Meglepő módon a játék rendkívül békés maradt, mindössze páran választották az őrületet és a káoszt, amit elképzelnénk egy világvége szcenárióban. A kutatás végére kiderült, hogy a játékosok többségét mintha nem is érdekelte volna a szerver törlése. Sőt inkább az ellenkezője volt a jellemző. A játékosok még csak azért is be akarták fejezni mindazt, amit elkezdtek minden hiábavalósága ellenére.
Bár a kutatás egy videójátékban került elvégzésre az antiszociális viselkedési formák megjelenésével szemben inkább a közösségépítő tevékenységek terjedtek el. Bár a videójátékok számtalan módon különböznek a valóélettől, de ez még inkább alátámasztja a kutatás eredményeit. Egy videójátékban amúgy is bármit megtehet egy játékos valóéletbeli következmények nélkül. A szerver törlése, vagyis világvége esetén ez még inkább igaz, de mégsem cselekednek a legtöbben rosszat.
A kutatás megállapította, hogy a világvége nem eltaszította egymástól az embereket, hanem sokkal inkább összehozta őket. Ha már úgyis mindegy, akkor minek legyenek gonoszak, inkább szép emlékekkel akartak távozni.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban