Eddig úgy gondoltuk, hogy a legmélyebben azok az élőlények élnek, akik az óceánok legmélyebb térszínein, a fenék közelében élnek vagy egyenesen a tengerfenéken, beásva magukat az üledékbe. Ám most a tudósok egy teljesen új, eddig ismeretlen ökoszisztémát találtak az óceánfeneket alkotó kőzetek alatt.
A Schmidt Ocean Institute Falkor névre hallgató hajója nemrég 30 napos túrára indult Közép-Amerikában egy olyan jelenséget kutatva, aminek a földrajzát egész jól értjük, a biológiája azonban mindeddig teljesen ismeretlen volt. Ezek pedig az úgynevezett hidrotermális kürtők. Ezek az óceáni kéreglemez mozgása nyomán kialakuló repedésekben jönnek létre, környezetükben a magma felmelegíti a vizet és értékes ásványi anyagokat old ki. Amikor pedig kiszabadul, akkor a pár fokos tengervíz lehűti, kicsapja ezeket a kioldott anyagokat, ezek lerakódnak és jellegzetes kéményformát alakítanak ki. Íme egy ilyen kürtő:
Ami még különlegesebbé teszi az expedíciót az, hogy a Falkor vitt magával egy mini tengeralattjárót is, amely képes volt alászállni e kürtők köré, sőt arra is, hogy “benézzen” a tenger alját képező kőzetek alá. Amit pedig ott talált, az mindenkit lenyűgözött, írja az iflscience.com.
Érdekel a tengerek mélye? Ajánlunk két cikket:
- Földön kívüli élet bizonyítékát fedezte fel a Csendes-óceán fenekén a Harvard professzora
- Rémisztő dolgot találtak a tudósok a Mariana-árok mélyén
Bizonyára mindenki emlékszik még az “Utazás a Föld középpontja felé” típusú filmekre, ahol tudósok és kalandorok csapatai szállnak alá barlangokban és fedeznek fel különleges világokat a Föld felszíne alatt. Itt is valami ilyesmi történt. Íme egy videó a mélytengerek furcsa élővilágáról:
Csőférgek mászkálnak az óceánok alján és még az alatt is
Ugyanis a tengeralattjáró e kürtők környékéről és a vulkáni kőzet alól is különféle mintákat, növényeket, állatokat gyűjtött és egy egészen új, eddig teljesen ismeretlen ökoszisztémát fedezett fel. Például rájöttek, hogy az eddig is jól ismert csőféreg nemcsak a tengerfenéken, hanem az alatt is él, sőt alatta fejlődik igazán. Vélhetően azért nem találkoztak fiatal csőférgekkel eddig, mert azok a tengerfelszín alatt fejlődnek és a hidrotermális kürtőket használják arra, hogy feljöjjenek.
Dr Monika Bright, a bécsi egyetem kutatója szerint a kürtők alatt és fölött is van tehát élet és a két ökoszisztéma együtt létezik (azért kettő, mert alul 25 fok van, felül viszont csak néhány fok, mert nem fűti a magma). Ez pedig új kérdéseket vet fel a mélytengeri bányászattal kapcsolatban, hisz e tevékenység megbolygatja, lerombolja ezen élőhelyeket. Wendy Schmidt, Schmidt Ocean Institute társalapítója (a Google-t évtizedekig vezérigazgatóként irányító Eric Schmidt felesége) szerint most az a feladat, hogy megvédjük ezeket az élőhelyeket. Íme a videó a felfedezésről:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban