A szakértők szerint a bhutáni Paro Repülőtéren való landolás nagyjából annyira nehéz egy pilótának, mint egy csupán a sakk lépéseit ismerő, ám tapasztalattal a játékban nem rendelkező embernek megverni Magnus Carlsent. Úgyszólván lehetetlen. Nem csoda, hogy csupán 24 pilótának van engedélye arra, hogy letegyen egy gépet a kifutón.
A LadBible cikke szerint a bhutáni Paro nemzetközi repülőtér több okból kifolyólag is nehéz terep bármely pilótának. A cikk szerint több mint 100 potenciális veszély várja a leszállópálya felé közelítőket, ráadásul a megszokott technikai kütyüket és segédleteket sem tudják használni.
Normál esetben a pilótákat segítik különféle szenzorok, illetve egy velük folyamatosan kommunikáló program, ami megadja a repülő és a kifutópálya relatív helyzetét és távolságát. Így tulajdonképpen “teljesen vakon” is le lehet szállni, például ha összefüggő köd lenne, esetleg vihar, eső, stb.
Nos, Bhutánban ilyen lehetőség nincs. Egyrészt azért, mert cikk-cakkozni kell a különféle hegyvonulatok között, amelyek körülveszik a repteret. Ráadásul maga a kifutópálya is nagyon rövid egy olyan leszállóhelyhez képest, ami ennyire a tengerszint fölött van. A pilóták egyetlen dologban bízhatnak: a saját szemükben és tapasztalatukban, aminek segítségével kiszúrják azokat a tereprészleteket, amelyek segítik őket, hogy pontosan hol mekkora magasságban kell repülniük egy sikeres landoláshoz.
Ez is érdekelhet:
- Újabb nemzetközi repülőtér épül Magyarország keleti határához közel – ÍME a részletek
- EZEK a világ legmenőbb repülőterei: vízesés, úszómedence, ökológia repülőtér
Csak tökéletes körülmények között landolhat itt pilóta
Merthogy ahhoz, hogy biztonságosan földet érjenek az előírt sebességgel és magasságban kell repülniük a kanyon minden pontján. Semmilyen tévedés nem fég bele, különben meghiúsul a leszállás. Már csak azért sem, mert például az utolsó nagy hajtűkanyart 30 másodperccel a kerekek földet érése előtt kell tökéletesen kivitelezni. És akkor a pontot az i-re az teszi fel, hogy az ott közlekedő repülőgépek nem manőverezési kiválóságukról ismertek.
Mindezek következtében a pilótáknak, akik engedélyt szeretnének nagyon alapos képzésen kell átesniük, ami magában foglal számos fel- és leszállást. De még ha ezt sikeresen veszik, akkor is csak tökéletes időjárási viszonyok között szállhatnak le. Se éjszaka, se rossz látási viszonyok között, se turbulenciában. Íme egy videó egy meglehetősen jó kedélyű és a feladatot is láthatóan könnyen teljesítő pilótáról:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon