Hosszított koponyájú, lefejezett áldozatokat találtak egy maja piramisnál
Mexikói régészek nemrég olyan, több mint 1000 évvel ezelőtt egy maja piramisban eltemetett emberek holttesteire bukkantak, akik koponyája deformálódott, illetve olyanokat, akiket rituális lefejezések során öltek meg.
A szakemberek 13 ilyen sírt fedeztek fel – köztük két olyat, amikbe az áldozati szertartás keretében meggyilkoltakat temették, és öt olyat, amikbe olyan személyeket helyztek el, akiknek koponyáját szándékosan eltorzították.
A leleteket egy maja piramis mellett, a Moral-Reforma régészeti lelőhelyen, Tabasco közelében találták, tette közzé a Live Science.
Érdekesség, hogy az összes koponya férfiaké, akik közül életükben többen súlyos fogászati problémával küzdöttek.
A mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) még áprilisban találta a temetkezési helyszínt, de az emberi maradványok elemzése után csak a héten mutatta be a leleteket a nagyközönségnek. Az INAH nyilatkozata szerint a temetések i.sz. 600 és 900 között történtek, a maja civilizáció fénykorában. A sírok tartalmaztak emberi koponyákat, állkapocstöredékeket, valamint az alsó és felső végtagok csontjait – áll a régészek közleményében. Elemzésük azt is feltárta, hogy néhány csontot vörös pigment borított.
Egy anatómiai vizsgálat kimutatta, hogy az egyének mindegyike 17 és 35 év közötti férfi volt. Az első évezred során a maják néha feláldozták hadifoglyaikat, de egyelőre nem világos, hogy ezek az emberek foglyok voltak-e.
Az elemzés azt is megállapította, hogy közülük legalább ötnek módosult, megnyúlt koponyája volt – ez az alak úgy érhető el, hogy fiatal korban szalagokkal szorosan betekerik a fejet, nyomást gyakorolva ezzel a fejlődő koponyacsontra, amely így egy bizonyos irányba fog nőni. Ezt gyakran gyakorolták a maják és más ókori társadalmak – köztük a japánok, a hunok, a középkori európai nők és egyes indián törzsek –, amely növelhette azoknak a társadalmi státuszát, akik ezt a gyakorlatot követték el.
Az INAH szerint Moral-Reforma egy maja királyság központja volt, amely időnként más maja városokkal szövetkezett, mint például Calakmul és Palenque. Moral-Reforma feltárása és kutatása folyamatban van; a régészek eddig 76 olyan épületet tártak fel, amelyeket a spanyolok érkezése előtt készítettek. A piramis rendeltetésére azonban még nem sikerült rájönni – a maják ugyanis sok istenséget imádtak, és egyelőre nem világos, ez épp melyik istenség tiszteletére épült.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Már egy éve hirdetik ezt a magyar kastélyt, mégsem kell senkinek
Ezek a bizonyítékai annak, hogy a magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládba tartozik
Egy kutatócsoport szerint egy, a húrelméletet alátámasztó bizonyítékot figyeltek meg
Ukrajna 15 ezer harci robotot fog bevetni Oroszország ellen
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó