A kérdés már csak az, hogy miért nem pusztította még ki az ember, illetve miért nem kísérleteznek még vele, hogy megtalálják a hosszú élet titkát. Elmondjuk.
A brit Daily Star lapnak a grönlandi cápáról (merthogy róla van szó) szóló cikke találó fricskával indít az amerikaiak irányába. Cikkük bevezetőjében szolidan jelzik, hogy e cápafaj egyedeinek egy része bizony idősebb mint az Egyesült Államok, melyet csak 1776-ban hoztak létre az Alapító Atyák, míg a gröndlandi cápa elélhet akár fél évezredig is. Ez a legtovább élő gerinces faj, de a szexuális érettséget viszont csak 150 évesen éri el.
Az egyik példány például, amelyik a Cornwall-i Newlyn Harbour mellett került partra holtan több mint 500 éves volt. Tehát akkor látta meg a napvilágot, amikor a feleségeit előszeretettel legyilkoló VIII. Henrik volt Anglia királya. Na, de hogyan állapítják meg egy cápa életkorát?
Nos, ez meglehetősen egyszerű. A cápa szemlencséjének C-14-es szénizotóp-vizsgálatával. Ezek ugyanis születéskor formálódnak, nem regenerálódnak, tehát tulajdonképpen a C-14 izotóp mennyiségének és felezési idejének ismeretében könnyen visszaszámolható az elhullott állat életkora.
Ez is érdekelhet:
- Létrehozták az első olyan lényt, amely félig majom, félig ember – ITT olvass tovább
- EZ a világ öt legveszélyesebb mérgeskígyója
Hidegkedvelő cápa Közép-Amerikában rémít
Talán az éghajlatváltozásnak, talán másnak köszönhetően, de e cápafaj egyre inkább feltűnik melegtengeri környezetben is. 2022-ben például egy példányt a Karib-tengeren láttak. Bekamerázott tirgiscápák pedig a közép-amerikai Belize környékén is találkoztak példányokkal. Pedig a nevét nem véletlenül kapta Grönlandról, az Atlanti-óceán jeges északi vidékein elterjedt, bár kétségtelen, hogy egyébként a partok mentén (Európa, Amerika) jelentősen terjeszkedik.
A Belizéig vándorolt cápát egyébként a floridai egyetem egyik doktorandusz hallgatója, bizonyos Devanshi Kasana fedezte fel helyi halászokkal. Fotóját elküldte a szakértőknek, akik megerősítették, hogy valóban erről a cápafajról van szó és eléggé meg is lepődtek a tapasztalaton. Bár nem jobban, mint a helyi halászok. Íme a kép:
Lassan ússz, tovább élsz?
A grönlandi cápa egyébként különleges és titokzatos teremtmény. Egyes példányai 7 méteresre is megnőhetnek, a hímek kisebbek, mint a nőstények, Izlandon nemzeti ételként fogyasztják (kæstur hákarl), bár frissen húsa mérgező, mert túl sok trietil-amin-N-oxidot tartalmaz. Ennek pedig az az oka, hogy elképesztő mélységekben él (általában 1200 méterrel a felszín alatt), viszont általában csak 1,22 km/h-val úszik (lehet ez hosszú életének a titka), a legnagyobb sebessége is csak 2,6 km/h.
Tekintve hosszú életüket, akár 700 kicsinye is lehet egy cápaanyának. Iparilag már kevéssé halásszák (hála a vegyiparnak), de az éghajlatváltozás és a megszűnő jégborítottság az északi féltekén veszélyt jelent rá.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon