Furcsa, aranyszínű tojást találtak a tengerfenéken
Az Alaszka partjainál az óceán mélyét kutatók nemrégiben egy távvezérelt járművel (ROV) szokatlan leletre bukkantak. A Seascape Alaska 5 expedíció részeként egy titokzatos aranyszínű gömböt találtak a tengerfenéken, és senki sem biztos benne, hogy mi lehet az.
Az IFLScience szerint a több ezer méter mélyen a felszín alatt tett utazások során mindenféle furcsa leletre bukkantak már, a hátborzongató sárga utaktól kezdve a bizarr Mariana-árokbeli állatokig. Azt mondják, többet tudunk a Hold felszínéről, mint a tenger mélyéről, és amikor a tudósok rejtélyes aranytojásokba botlanak, akkor tényleg igaznak tűnik az állítás.
A fényes tárgyat 3,1 kilométeres mélységben észlelték, egy sziklás felszínhez rögzülve. A legkülönösebb, hogy a rejtélyes tárgyon egy lyuk volt, ami miatt az egyik kutató azzal viccelődött hogy valami megpróbált bejutni, vagy kijutni onnan.
Ezután egy robotkarral vizsgálták meg közelebbről a gömböt. Az élő közvetítés egy másik pontján a kutatók finoman felszívtak néhány, a tengerfenékbe ágyazott korongot, demonstrálva, hogy milyen remek eszközzel rendelkeznek a mélytengeri környezetben.
Tojás a tenger fenekén
“Csak remélem, hogy amikor megbökjük, valami nem akar kijönni belőle. Olyan, mintha egy horrorfilm kezdete lenne”, viccelődött egy másik kutató.
This golden orb, likely an egg casing, struck an imaginative chord for many watching yesterday.
Today we dive on Denson Seamount. ROVs are launching & will remain on the seafloor until ~ 3:45pm ADKT/7:45pm EDT.
Join us! https://t.co/ScOhpINB18#Okeanos #seascapealaska #explore pic.twitter.com/Eq1sYeVQrr
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) August 31, 2023
Az életképesebb elméletek szerint valószínűleg vagy egy fényes tojáshéjról, vagy valamilyen szivacs maradványairól van szó, de végleges választ még nem tudnak adni. A rejtélyes gömb azonosításához közelebbi vizsgálatra lesz szükség, és szerencsére a robot képes volt felszippantani a példányt.
Bár sok rejtély övezi a tárgy kilétét, egy dologban biztosak lehetünk, hogy a tenger mélyén ilyennel még nem találkoztak kutatók.
Ha a kollektív tapasztalatunk nem tudja azonosítani, akkor az valami nagyon furcsa.
A Seascape Alaska 5 augusztus 23-án indult, és az alaszkai Kodiak vizein keresztül egészen Sewardig tartott. Az expedíciós csapat a 200 méter alatti tengeri élőhelyekre összpontosít, és akár 6000 méter mélyre is lemegy, miközben feltérképezik a környezetet.
A cél a mélytengeri korallok és szivacsok és a halak élőhelyeinek, a kemoszintetikus közösségek és a vízoszlop feltárása, valamint a múltbeli és potenciális geológiai folyamatokkal kapcsolatos ismeretek bővítése”, közölte a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA). És ami a legjobb, hogy mi is csatlakozhatunk. “A telepresence technológiának köszönhetően bárki, aki rendelkezik internetkapcsolattal, meghívást kap, hogy nézze és hallgassa, ahogy a tudományos közösség tagjai aktívan részt vesznek és irányítják a merüléseket.”
A NOAA Seascape Alaska 5 oldalán élőben követhető az expedíció.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legendás Orient Expresszen utazhatsz Budapestről Párizsba
A „rabul” ejtő Salamon-torony
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé