Már több cikket írtunk az orosz bunkerek varázslatos világáról. Az orosz építészetre sokszor panaszkodnak, de ha föld alatti építkezésről van szó, akkor verhetetlenek. A Yamantau hegy sem kivétel ez alól. A legendás bunker ugyanis a hegy belsejében található, és csak találgatni lehet a teljes méreteit. Több legenda is kering Yamantau körül, hogy vajon mi rejtőzhet a hegy gyomrában.
A Yamantau hegy nevének jelentése „gonosz hegy” baskír nyelven. Talán nem annyira elrugaszkodott ez az elnevezés, hiszen a hegy belsejében ki tudja mi rejtőzhet. Az Egyesült Államok azt állítja, hogy mind Yamantau, mind a Kosvinsky hegy hatalmas nukleáris létesítményeknek vagy bunkereknek ad otthont. Érdekessége a létesítménynek még, hogy ez nem Sztálin vagy a Szovjetunió egyik ambiciózus projektje volt, hanem már Oroszországé, bőven a Szovjetunió vége után.
Mi lehet a hegyben?
Az Egyesült Államok műholdjai hatalmas ásatásokat figyeltek meg a Yamantau környékén, Borisz Jelcin kormánya alatt. Még a Szovjetunió ideje alatt itt volt két katonai helyőrség: a Beloretsk-15 és a Beloretsk-16, illetve egy harmadik, az Alkino-2, habár ez nincs megerősítve. Ahogy haladt az idő, a helyőrségeket egyetlen zárt várossá egyesítették, ami manapság Mezsgorje néven szerepel a térképen. 1995-ben a város lakossága nagyjából 30 000 fő lehetett.
Az Egyesült Államok természetesen számon kérte az orosz kormányt a létesítmény mibenlétéről, azonban több eltérő választ kaptak. Az oroszok szerint lehet bányászati helyszín, egy óvóhely az orosz kincseknek, egy ételraktár vagy egy bunker az orosz vezetésnek egy atomháború esetére.
1996-ban az orosz védelmi minisztérium kijelentette, hogy nem fognak külföldi médiumokat informálni olyan projektekről, amelyek az orosz nemzetvédelmi érdekeket szolgálják. 1998-ban az Egyesült Államok a hegy alatti komplexumról úgy nyilatkozott, hogy az oroszok „titkolják és tagadják” mindazt, ami a hegyhez köthető. Az Egyesült Államok többször körbevezette az orosz diplomatákat a Cheyenne-hegyi komplexumban, amely az egyik, ha nem a legnagyobb kormány óvóhely Amerikában. Az Egyesült Államok természetesen felháborodott azon, hogy miután ők megmutatták a saját óvóhelyüket, az oroszok tovább titkolóztak Yamantauról.
Popkultúrában
Természetesen minden, ami titkos, az előbb utóbb megmozgatja az emberek fantáziáját. Tekintve, hogy semmit sem lehet tudni a létesítményről, így nehéz megmondani mi is rejlik a hegyben. De ha ennyire titkos, akkor egészen biztosan fontos lehet mindaz, ami az 1640 méter magas hegy alatt rejlik.
A hegy feltűnt a Call of Duty: Black Ops című játékban, és a Metro: Exodus című játékban is. Az orosz irodalomban, főleg Dmitrij Gluhovszkij munkáiban többször említésre került a hegy és a lehetséges bunker komplexum. A könyv által inspirált játékban be is járhatjuk a bunker komplexumot. Ha a játékban látottak csak egy kicsit is hasonlítanak a valóságra, akkor elképesztő építészeti remekműről van szó. Persze, mivel senki sem tudja mi van a hegyben, így nyilván a játékfejlesztők sem valós adatok alapján dolgoztak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét