Hatalmas barlangot fedeztek fel, amely tele van különleges paleolit rajzokkal
A Zaragozai és az Alicantei Egyetem régészei felfedezték az eddig ismert legnagyobb összefüggő paleolit barlangi festményeket, tette közzé a Heritage Daily.
A Cueva Dones egy barlang a spanyolországi Millaresben, amelyet először 1821-ben fedeztek fel, amikor egy földrengés feltárta annak bejáratát. A helyszín egy kb. 500 méter mély, egygalériás barlangból áll, amely egy meredek kanyonba nyílik.
Az Antiquity folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányban a régészek több mint száz parietális motívumot azonosítottak, például festményeket és metszeteket, amelyek mintegy 24.000 évvel ezelőttről, a paleolit korból származnak. A kutatók szerint a Cueva Dones rendelkezik a legnagyobb motívumkoncentrációval Kelet-Ibériában – és valószínűleg Európában is. A korábbi rekordot a szintén spanyol földön található atxurrai (Bizkaia) barlangrajzok tartották, melyeket 2015-ben fedeztek fel.
110 grafikus egységet azonosítottak, köztük legalább 19 zoomorf ábrázolást olyan állatokról, mint a lovak, szarvasfélék (nőstény gímszarvas), aurochok és szarvasok. A tanulmány szerint: „A művészet többi része konvencionális jelekből (téglalapok, meanderek), több „makaróni” panelből (ujjakkal vagy puha felületű szerszámokkal készült „hullámok”), elszigetelt vonalakból áll, illetve sokakat annyira megrongált az idő, hogy nem lehet azokat beazonosítani.”
A festmények többsége a barlang padlóján található vörös agyag felhasználásával készült. Bár az agyagfestés ismert a paleolit művészetben, felhasználására eddig rendkívül ritkán találtunk példákat.
„A Cueva Dones sziklaművészete kulcsfontosságú felfedezés a mediterrán paleolit művészetben. Bár a projekt még korai szakaszában van, az előzetes eredmények hatalmas kutatási potenciált tárnak fel a helyszínen, és ezt a barlangművészeti együttest vitathatatlanul a legfontosabbnak tartjuk ezen a földrajzi egységen” – mondták a tanulmány szerzői.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?