Ház méretű hasadékok kezdtek megjelenni a földfelszínen, az emberiség okozta őket
Óriási repedések jelentek meg a talajban az Egyesült Államok délnyugati részén. Csak Arizona középső részén 272 kilométernyi repedést térképeztek fel, de megjelentek Utahban, Kaliforniában és Texasban is.
A repedések nem természetes képződmények az Arizona Geológiai Intézet munkatársa, Joseph Cook szerint. Cook az Insidernek elmondta, hogy “ez valami olyan, aminek a kialakulását az emberiség okozta”. A süllyedés, amikor a talaj elmozdul, általában annak az eredménye, hogy az ember megpróbálja kinyerni a vizet a talajból, ami miatt annak térfogata csökken és instabillá válik, írja az IFLScience.
“Az Egyesült Államokban az ismert földsüllyedések több mint 80 százaléka a talajvízhasználat miatt van. Ráadásul gyakran figyelmen kívül hagyott környezeti következménye a föld- és vízhasználati gyakorlatunknak” – magyarázza honlapján az amerikai földtani intézet, hozzátéve, hogy “a növekvő területfejlesztés azzal fenyeget, hogy súlyosbítja a meglévő földsüllyedési problémákat, és újakat indít el”.
Az emberi igények miatt kezdődött mindez
Hasadékok ott keletkeznek, ahol a puhább talaj beomlik, de az ahhoz közeli nem. Közeli rokonaikhoz, a víznyelőkhöz hasonlóan ezek is elég gyorsan megnyílhatnak.
A New York Times nemrégiben megjelent, a talajvízhasználattal és a repedések megjelenésével kapcsolatos vizsgálata egy másik problémára is rávilágított. A talajvíz gyorsabban fogy, mint ahogyan természetes úton feltöltődik.
“A legtöbb víz, amelyet a földből kiemelünk, több ezer éves” – mondta a New York Timesnak Jason Groth, Maryland állam egyik megyei tervezési és növekedésszabályozási igazgatóhelyettese. “Ez nem úgy működik, hogy hétfőn esik az eső, és szombatra már a víztartó rétegben van.”
Úgy véli, hogy egy évtizeden belül az érintett Charles megye kifogyhat a vízből. A hőmérséklet emelkedésével és az aszályos időszakokkal a felszín alatti vízmennyiség, amelyet összegyűjtünk, kompenzálhatja az esővíz elvesztését, de ez csak átmeneti megoldás lehet.
“Objektív szempontból ez egy válsághelyzet” – mondta a New York Timesnak Warigia Bowman jogászprofesszor, a Tulsai Egyetem vízügyi szakértője. “Lesznek olyan részei az USA-nak, ahol el fog fogyni az ivóvíz.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon