Lézerrel térképezik fel az utolsó német offenzíva helyszínét
Az Antiquity folyóiratban megjelent tanulmány szerint a régészek LiDAR lézeres rendszer segítségével tárják fel az ardenneki második világháborús tájat.
A Bulge-i csata jelentette az utolsó jelentős német offenzívát a nyugati fronton. Az ütközet öt hétig, 1944. december 16-tól 1945. január 28-ig tartott az Ardennek régióban Belgium és Luxemburg között, emlékeztetett a Heritage Daily.
A Wehrmacht kódneve az offenzívára Unternehmen Wacht am Rhein („Őrszolgálat a Rajnán”) volt. Az elsődleges katonai cél az volt, hogy ellehetetlenítsék a szövetségesek hozzáférését a belga antwerpeni kikötőhöz, és egy hadosztályt hozzanak létre a szövetséges fronton, amelynek képesnek kellett lennie bekeríteni és szétzilálni a négy szövetséges haderőt.
A régészek egy St Vith és Schönberg közötti területen végezték kutatásaikat drónra szerelt 1 méteres felbontású LiDAR és nagyon nagy felbontású szimultán lokalizációs és térképész eszköz (SLAM) segítségével. A táj jórészt sűrű erdővel borított, emiatt vetették be a modern térképészeti rendszert, amit alapvetően és általában az Amazonas esőerdeiben a mezoamerikai kultúrák felderítésekor használnak.
A kutatók több mint 940, a harcokhoz köthető elemet azonosítottak, köztük tüzérségi állásokat, bombakrátereket, bejárattal rendelkező, ásott alagutakat, óvóhelyeket, tárolóhelyeket, rókalyukakat, árkokat és más, meghatározatlan elemeket.
A tanulmány szerzői szerint: „A Bulge-i csata helyszínéről és tárgyi bizonyítékairól a nagyon nagy és alacsony felbontású LiDAR-adatok lencséjén keresztül végzett tanulmányunk során gazdag régészeti leleteket azonosítottunk, amely az Egyesült Államok hadseregének védelmi vonalaihoz és mind a szárazföldi harcokhoz, mind a légi bombázásokhoz kapcsolódnak. Mindez az 1944 végén és 1945 elején az ardenni offenzíva központi szektorában történtekhez kapcsolódik.”
Ezek az új információk mind hozzájárulnak az Ardennek második világháborús területeinek örökségvédelmi értékeihez, és kiegészíti a meglévő emlékmű-gyűjteményt.
„Eredményeink azt mutatják, hogy az erősen erdős tájak, valamint az ardenneki offenzíva összetettsége nagy kutatási potenciált kínál St Vithben és másutt a régió egykori hadszínterein, Belgiumban és a szomszédos Luxemburgban és Németországban. Munkánk vitára is késztet a régió örökségének kezeléséről, valamint arról, hogy átfogóbb régészeti kutatásra és elemzésre van-e szükség e fontos északnyugat-európai hadműveleti színtéren” – mondták a tanulmány szerzői.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög