Megtalálták az 1000 éve elveszett Istenek Városát
Rég elveszett ősi várost találtak a kutatók Kambodzsa északnyugati részén, egy dzsungelben.
Mahendraparvata nevének jelentése “Indra hegye” (Indra az istenek királya volt). Mahendraparvata a feltételezések szerint a Khmer Birodalom kezdeti fővárosa volt, és több mint ezer évvel ezelőtt vibráló metropoliszként működött – számol be a Daily Star.
A tudósok még abban sem értettek egyet, hogy az évtizedek óta tartó hiábavaló erőfeszítések után melyik lenne a legjobb hely, ahol a rejtélyes hely maradványait keresniük kellene. Egészen addig, amíg egy 2019-ben véget ért úttörő expedíció fel nem tárta a megmaradt ismereteket a rejtett városról.
Amikor II. Jayavarman khmer uralkodót Kr.u. 802-ben felavatták, a Phnom Kulen Nemzeti Parkban talált lelet elemzése szerint Mahendraparvata városát fedezték fel. A történelmi Khmer Birodalom ekkor jött létre.
A világ legnagyobb templomától, Angkorvattól 40 kilométerre északra fekvő város pontos helyének meghatározásához modern Lidar (fényérzékelő és távolságmérő) lézerszkennelési technikákat alkalmaztak.
Jean-Baptiste Chevance, az Egyesült Királyságban működő Archaeology and Development Foundation régésze a több mint két tucat, eddig fel nem jegyzett templomot tartalmazó elképesztő felfedezésről szóló jelentésében megjegyezte:
Phnom Kulen hegyvidéki régiója eddig feltűnően kevés figyelmet kapott. A régészeti térképekről szinte teljesen hiányzik, kivéve néhány téglatemplom maradványait jelző pontokat, elszórtan elhelyezkedve.
“Az ókori khmerek megváltoztatták a tájat, nagyon nagy léptékben alakították ki a táj jellegzetességeit – tavakat, víztározókat, csatornákat, utakat, templomokat, rizsföldeket és így tovább. A sűrű erdő azonban, amely gyakran elborítja az értékes területeket, fő akadálya a kutatásuknak” – folytatta.
A csapat a lézertechnológia segítségével átlátott a város romjai fölé nőtt évszázados növényzeten. A dzsungel 50 négyzetkilométeres területén egy hatalmas városi hálózatot pillantottak meg.
A kutatók szerint “az antropogén táj számos más eleme kapcsolódik ehhez a szélesebb hálózathoz, ami egy átfogó városi terv kidolgozására utal. Gátak, víztározófalak, templomok, városrészek, sőt még a királyi palota is a sáncokkal határos vagy egybeesik a sávozott lineáris elemekkel”.
Hatalmas kiterjedése ellenére a város nem volt sokáig lakott, mivel az emberek könnyebben lakható területekre költöztek.
Damian Evans, a Távol-Keleti Francia Iskola munkatársa a következőket nyilatkozta: “Nem biztos, hogy a város évszázadokig, vagy akár évtizedekig is fennmaradt. De a hely kulturális és vallási jelentősége egészen napjainkig kitartott”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?