Hány bolygó van az univerzumban? És van-e rajtuk élet?
A tér elképesztően nagy. Csak galaxisunkban körülbelül 100 milliárd csillag van, és galaxisok billiói lehetnek az univerzumban. De vajon tudjuk, hány bolygó van odakint?
A csillagászok eddig 5.502 bolygót fedeztek fel a Tejútrendszer más csillagai körül . Ha hozzáadjuk a Naprendszerünkben található nyolcat, összesen 5.510 ismert bolygót kapunk, amelyek mindegyike a saját galaxisunkban található. A bolygók számlálása azonban nehéz feladat, és a csillagászok biztosak abban, hogy még rengeteg olyan létezik, amelyekre még nem bukkantunk rá.
“Bár jelenleg csak körülbelül 5.000 bolygóról tudunk, becslésünk szerint átlagosan nagyjából egy bolygó jut minden csillagra” – mondta Mark Popinchalk , a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum csillagásza.
“A galaxisunkban 100 milliárd csillag van, így valószínűleg körülbelül ennyi bolygó is. Nem tudunk pontos számot adni.”
Popinchalk ismertette, hogyan jutottak erre az adatra. Példának hozta fel azt, hogy mi lenne, ha azt szeretnénk kideríteni (internetes keresés nélkül), hogy hány ember él a városban. A pontos szám érdekében megpróbálhatnánk egyenként találkozni az emberekkel, és megszámolni őket, de ez ugye teljességgel kivitelezhetetlen. Sokkal egyszerűbb becslést készíteni olyan adatok alapján, mint az egy otthonban élők száma és a városban található otthonok száma.
A csillagászok megfigyelések alapján úgy becsülik, hogy minden csillagnak körülbelül egy bolygója van. Annak érdekében, hogy megtudják, hogyan néz ki egy tipikus csillagrendszer, megnézik szomszédainkat. A tudósok több különböző technikát alkalmaztak az exobolygók felkutatására, beleértve a Kepler űrteleszkóp által használt tranzit módszert és a radiális sebesség módszerét, amely az 51 Pegasi b Nobel-díjas felfedezéséhez vezetett. A kutatók mind a tranzit-, mind a sugárirányú sebességeknél a csillagot nézik a bolygó helyett, és a bolygó jelenlétének apró jeleit keresik – a csillagfény mennyiségének csökkenését, amikor a bolygó elhalad előtte, vagy a csillag helyzetének megváltozását, „ingását”, amit a bolygó gravitációja okoz.
Az összes eddig felfedezett bolygó azonban kizárólag a Tejútrendszeren belül van, mégpedig a közelünkben; még senki sem talált galaxison kívüli bolygót – egyszerűen azért, mert túl messze vannak, és nehezen láthatók. Egy technika azonban, az úgynevezett mikrolencsézés, feltárt néhány lehetséges extrobolygót.
“Saját galaxisunkban a mikrolencsés bolygókat akkor fedezik fel, amikor a gazdacsillagok gravitációja meghajlítja mögé a távoli csillagok fényét, és a bolygó tömege egy kis plusz csillapítást ad a lencsés fényben” – mondta Yoni Brande, a University of Kansas csillagásza a Live Science-nek. “A lencsék régóta a távoli galaxisok tanulmányozásának eszköze, ezért logikus, hogy más galaxisokban is látnunk kell a halvány bolygólencse-jeleket, csak még nem erősítettük meg.”
Popinchalk városanalógiájának folytatásaként a Tejútrendszeren túlra tekintve azt kérdezzük, hány ember él a Föld összes városában. “Ha galaxisunknak körülbelül 100 milliárd bolygója van, és van még egymilliárd galaxis, és mindegyiknek valószínűleg annyi bolygója van, akkor ezt összeszorozhatjuk, és 100 szextillió (egy egyes és 23 nulla, azaz 100.000.000.000.000.000.000.000) bolygót kapunk az univerzumban” – mondta Popinchalk.
Ilyen hatalmas számú bolygó mellett az emberek gyakran azzal érvelnek, hogy valahol az univerzumban kell lennie legalább egy másik bolygónak, ahol élet van. A csillagászok azonban még mindig nem tudják, milyen ritka (vagy épp gyakori) az élet, és és az annak kialakulásához szükséges feltételek.
“Legalább néhány évtizedet várnunk kell arra, hogy a nagy exobolygó-fókuszú űrteleszkópok következő generációja (például a Habitable Worlds Observatory ) elkezdjen életet keresni a galaxis más részein” – mondta Brande.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon