Amióta az Egyesült Államok szankciói elvágták Venezuelát legfőbb bevételi forrásától, az exportált olajtól, az ásványkincsekben gazdag dél-amerikai ország a világ első számú aranykitermelőjévé szeretne válni, hogy bevételt szerezzen. Az ehhez vezető út azonban súlyos környezetpusztítással, a bennszülöttek életének tönkretételével és a gyermekek kizsákmányolásával van kikövezve.
Arany-nagyhatalom brutális áron
Merthogy Maduro a hatalomból nem szeretne távozni, de a gazdasági válságot sem tudja megoldani Venezuelában. Azt a válságot, aminek a következtében hét millió ember, az ország lakosságának több mint a negyede, zömében életerős, fiatal és középkorú, sokszor családos ember hagyta el az országot, hogy munkát és megélhetést keressen valahol másutt. Az országban maradó 30 millió lakónak viszont talán még ennél is kegyetlenebb sors jutott. Főleg a gyermekeknek.
A megélhetés ugyanis nem egyszerű. A gazdasági élet tulajdonképpen lefagyott, a nagy szabadságharcosról elnevezett bolivár elértéktelenedett, árfolyama ma is sűrűn változik, az állami szolgáltatások pedig úgyszólván nem működnek, írja az AlJazeera helyszíni képes riportjában. A családok megélhetése így elképesztően bizonytalan, sokszor a gyermekmunka bevételeire támaszkodik.
Ez is érdekelhet:
Iskola helyett arany
Martin 10 éves, olvasni nem tud, iskolába nem jár, de unokatestvéreivel együtt reggeltől estig nyaktörő mutatványokat végez szűk helyeken, hogy aranyat leljen. Ő egyike azon több mint 1000 gyermeknek, akik hasonló módon keresik meg az ételre, ruhára valót. Ha kell szűk kutatkba másznak be, egész nap görnyednek egy szennyezett folyóparton vagy nehéz, földdel teli zsákokat cipelnek. Egy reményük van: a nap végén lelnek legalább egy grammnyi (kb 50 dollár) értékű aranyat.
Ám a munka veszélyekkel teljes: az arany általában higanyhoz van kötve, utóbbi erősen mérgező a kis aranyásókra, a vízbe bekerülve mindenkire nézve. A kitermelést helyi maffiacsoportok irányítják, köztük a leszámolások úgyszólván mindennaposak, így sokan nagyon hamar megszokják a hullák látványát.
Martin még sosem volt iskolában, de nem is akar menni, helyette inkább aranyat szeretne találni. “Apukám azt mondja, hogy a pénz munkából lesz. Amit itt megkeresek arra költöm, hogy megvegyem a dolgaimat: cipőt, ruhát, néha édességet”, mondta egy interjúban.
Olvass tovább nálunk:
- Venezuela bűnözési indexe a legmagasabb a világon – nézd meg a részleteket EBBEN a cikkünkben
Aranyásó srácok, akiknek elvették gyermekkorát
Az ország törvényei szerint persze illegális, amit tesznek, de ez nem igazán érdekli sem őket, sem “munkaadóikat”. Nemrég a hadsereg lecsapott pár táborra, de az üzlet persze ment tovább. A lényeg a profit, az arany. Még az is megtörténik, hogy a kocsmák környékén rugdossák a port, hátha valamelyik részeg aranyásó elejtett néhány grammot.
Gustavo 11 éves, ő már járt iskolába, de abbahagyta, inkább aranyat kutat. Ezt persze sem az amazóniai őserdő, sem pedig az ott lakó bennszülöttek nem köszönik meg. Viszont a túléléshez szükséges. A környék boltjaiban már nem is lehet bolivárral fizetni: mindent aranyban mérnek. “Egy nap egy gramm aranyat találtam (50 dollár – a szerk). Odaadtam anyukámnak, hogy vegyen belőle ételt”, mondta a kisfiú, aki 6 éves kora óta “dolgozik” az illegális bányákban.
Egyébként az iskolák javarészt nem működnek az alacsony tanárbérek miatt, 2018-ban, a válság tetőpontján tanár és diák is a környéken keresett aranyat. A szülők aggódnak gyermekeikért és abban reménykednek, egyszer majd talán nekik is normális életük lesz és iskolába járhatnak. Az AlJazeera megdöbbentő képes beszámolóját a kis aranyásókról ITT nézheted meg.
Persze nemcsak gyermekek dolgoznak az aranybányákban, hanem rengeteg felnőtt is. Az ő egy napjukról Az AP készített videós összeállítást, amit ITT nézhetsz meg.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban