Van egy olyan tévképzet sokakban, hogy az ősi halászó-vadászó társadalmak igazságosak és békések voltak, nem élősködtek a természeten, nem gyűjtöttek vagyont és ezért nem is voltak jelentős konfliktusaik egymással. Ha valakinek valami nem tetszett, akkor tovább állt, volt hely bőven. Nagyon úgy tűnik, hogy ezen a vidéken ez egyáltalán nem volt igaz.
Egy tegnap publikált friss tanulmány szerint az észak-chilei Atacama-sivatag lakói az elmúlt évezredekben nem a békés egymás mellett élésről és együttműködésről voltak ismertek a zord körülmények között. Sőt. Az ellenségeskedés és az erőszak mindennapi életük része volt. A kutatók nem azért szeretik e vidéket, mert kietlen, hanem azért, mert itt az elmúlt tízezer évben folyamatosan halászó-vadászó közösségek éltek, tehát jól tanulmányozható ezek egymáshoz való viszonya is.
Az iflscience.com összefoglalója szerint a kutatók három irányból végeztek vizsgálatokat: biorégészet, georégészet és szocio-kulturális kontextusban. Értsd, mindent tanulmányoztak: a sziklarajzoktól kezdve a fegyverekig, a településszerkezettől a temetkezésig. A csapatot Vivien Standed vezette a chilei Tarapacá Egyetemről.
Ez is érdekelhet:
- Megdöbbentő felfedezés: törpe és óriás emberek is éltek a Földön – KÉPEK, VIDEÓ
- Sokkal hamarabb jelenhetett meg az ember az amerikai kontinensen, mint eddig gondoltuk – ITT találod, hogy mikor
Még egy kifejezetten erőszakos 1500 év is volt
Mit vizsgáltak? Például 288 felnőtt sírt Kr.e. 10.000-től egészen Kr.u. 1450-ig, azaz addig a generációig, melynek legöregebbjei már akár hallhattak is az európaiak megérkezéséről. Azt nézték, hogy hány esetben haltak erőszakos halált az eltemetettek. Azt is nézték stroncium-izotóp analízissel, hogy vajon helyi vagy nem helyi közösség tagjai voltak. De nézték a fegyvereket és a barlang- és sziklarajzokat is. Arra jutottak, hogy az erőszak állandó volt e közösségek körében az elmúlt tízezer évben.
A stroncium-vizsgálatok alapján pedig arra jutottak, hogy a konfliktusokra nem a kívülállókkal (tehát mondjuk az Andok népeivel) került sor, hanem az egyes sivatagi közösségek között. Érdekesség, hogy a nem halálos konfliktusok száma csökken idővel, ám a halálos összeütközéseknek van egy csúcspontja, Kr.e. 1000 és Kr.u. 500 között. Ez pedig más, Andok-környéki területeken is megfigyelhető, írja az iflscience.
A békés ősemberek képe egy mítosz
A kutatók szerint az okok kétrétűek: egyrészt a centralizált hatalom hiánya (Közép-Amerikában például az erős birodalmak akadályozták, hogy a különböző indián népek egymásnak essenek, de itt nem), illetve az azonos és korlátozott erőforrásokért való ádáz kiszorítósdi. Ne feledjük, a Magyarország méretű Atacama nem a világ legkellemesebb élőhelye. Vannak olyan helyek, ahol évtizedekig nem esik eső, a talaj pedig nagyon hasonlít a Marséhoz.
Yuval Noah Harari Sapiens című korszakalkotó munkájában azt írja, hogy el kell hessegetnünk az ősember-közösségek békés jellegéről, a vagyon és a föld előtti világ kiegyensúlyozottságáról, békéjéről szóló fantazmagóriákat. Bár lehettek közösségek és időszakok, amikor ezek igazak voltak, a világon talált bizonyítékok arra utalnak, hogy fajunk nemcsak más állat- és emberfajokat pusztított ki globális terjeszkedése folyamán (utóbbiról ITT írtunk részletesebben), hanem bizony egymással is háborúkat folytatott még a történelem előtti időkben. Ráadásul ezek sokkal véresebbek és több áldozattal járók lehettek mint későbbi, lejegyzett verzióik.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?