Az emberiség hatalmas távok megtételére képes. Már az első űrbe menetel óta igyekszünk minél inkább áttörni a határokat, és a lehető legmesszebbre jutni. A technológiai limitációk miatt, még nem jutottunk túl messzire kozmikus távok tekintetében. De mikor és ki volt az a személy vagy tárgy, aki vagy ami a legmesszebbre jutott az űrben?
A könnyű válasz a kérdésre, hogy azok az emberek jutottak legmesszebbre, akik a Hold felszínére léptek. A Holdnál messzebbre még nem jutott ember, így a megoldást is ebben a távolságban kell keresni. De a Holdra 12 személy lépett a történelem során az Apollo program során. Azonban a legmesszebbre jutott emberek sosem léptek a Hold felszínére.
A legtávolabbra jutott emberek az Apollo 13-as misszió során érték el ezt az eredményt. A küldetés során James Lovell, Fred Haise és John Swigert haladt el a Hold sötét oldala felett. Ez a Holdnak a Földtől távolabb eső fele. 254 kilométerre haladtak el a Hold felszínétől. Ez azt jelenti, hogy a Földtől nagyjából 400 171 kilométerre voltak a legtávolabbi pillanatban. Ezt a rekordot 1970. április 15-én állították fel, és négy évtizede megdöntetlenül áll.
A rekord egyébként egy véletlennek köszönhetően történt. Az eredeti terv a Holdon való landolás volt két ember számára, de egy oxigén tank felrobbant, így nem tudták végrehajtani a holdra szállást. Ezért inkább a Hold gravitációját kihasználva visszatértek a Földre, de ehhez meg kellett kerülni a Holdat. Ezzel együtt minden Holdra küldött missziónak mindig volt egy résztvevője, aki időközben az űrhajón maradt, és keringett a Hold körül. Ezek a pályák általában 4-100 mérföldnyire voltak a Hold felszínétől. Ebből kifolyólag többen is megközelítették az Apollo 13 által felállított rekordot — írja az All The Science.
Ezt a rekordot nagy valószínűséggel majd csak az első Mars-misszióval fogják csak megdönteni.
Milyen messzire jutott az emberiség?
Az emberiség keze azonban távolabbra ér, mint amilyen messzire élő ember eljutott. A Földtől legtávolabb lévő ember alkotta tárgy a Voyager 1 űrszonda, amely 1977. szeptember 5-én került kilövésre. Az űrszonda 46 éve halad folyamatosan az űrben és már a csillagközi térbe is eljutott. Az űrszonda több mint 20 milliárd kilométerre található mostanra. Ez a legmesszebbi távolság, ahova az emberiség eljutott, egyelőre ezt a rekordot nem könnyű megdönteni.
Ahhoz, hogy a Voyager 1 által felállított rekordot megdöntsék, ahhoz egy sokkal gyorsabban haladó eszközre lesz szükség. Ráadásul a rekord megdöntéséhez tovább is kell haladnia a Voyager 1 távolságán. Ehhez a jelenlegi technológiával évtizedekre lesz szükség. Ma ráadásul nincs is olyan űrszonda, ami meg tudná dönteni, vagy le tudná előzni a Voyager 1-et. A New Horizons lett volna erre talán esélye, azonban a sebessége mindössze 13,8 km/h, míg a Voyager 1 sebessége 16,9 km/h. Ez azt jelenti, hogy jelenleg nincs olyan űrszonda, ami bármikor is leelőzhetné a Voyager 1-et.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban