Tutanhamon űrbéli fegyvere ledöbbentette a kutatókat is
1922-ben Howard Carter vezetésével régészek felfedezték Tutanhamon egyiptomi fáraó sírját, aki a 18. dinasztia utolsó tagja volt.
A Királyok Völgyében, a Nílus nyugati partján, Thébával, vagyis a mai Luxorral szemben található sírkamra V. Ramszesz fáraó kamrájának kivágásakor keletkezett törmelék alá volt eltemetve, több mint 150 évvel Tutanhamon halála után.
A felfedezés nagy médiafelhajtást váltott ki. Összesen 5398 tárgyat tártak fel, amelyek között volt egy tömör aranykoporsó, arcmaszk, trónok, íjak, trombiták, egy lótuszkehely, két Imiut bálvány, arany lábujjdíszek, bútorok, ételek, bor, szandálok és vászon alsónemű.
A leletek között volt még egy pengékből álló készlet, amely hasonlít a Pesesh-kefre, egy olyan eszközre, amelyet a “szájmegnyitás szertartásánál” használnak. Ez egy rituálé, amelyet az elhunytak számára végeznek, hogy a túlvilágon lélegezni, beszélni, enni és inni tudjanak.
Tutanhamon fáraó legendás tőre
Az egyik ilyen penge egy vas tőr, díszes arany tokkal, amelyet egy ősi fémkovács szakszerűen készített, írja a Heritage Daily. A fegyverről készült képen ugyanezen a linken tekinthetők meg.
A Howard Carter Archívum leírása szerint a tőr pengéje homogén fémből készült, finoman megmunkált, a markolat pedig finom aranyból készült, cloisonné és granulációs munkával díszített, és hegyikristályból készült markolatban végződik. Az arany tok egyik oldalán virágos liliommotívum, míg a másikon tollakból álló minta látható, amelyen egy sakálfej látható.
Egyiptomban a 18. dinasztia idején a vas előállítására irányuló korabeli technikák nagyon ritkák. Emellett valószínűleg alacsony minőségű vasat állítottak elő, amelyet később értékes tárgyakká kovácsoltak. Mivel a sírban talált többi penge viszonylag nyers, sok tudós azt feltételezi, hogy a dísztőr talán királyi ajándékként került Egyiptomba valamelyik szomszédos területről vagy királyságból.
A Kr. e. 14. századból származó diplomáciai dokumentumok, az Amarna-levelek említést tesznek a Tutanhamon uralkodása előtti fáraóknak adott, vasból készült királyi ajándékokról. Érdekes módon az egyik ilyen dokumentum feljegyzi, hogy Tusratta, Mitanni királya vastárgyakat küldött III. Amenhotepnek (Tutanhamon valószínűsíthető nagyapjának), ami a listákon vaspengéket említ.
Az 1960-as évek óta a kutatók szerint a penge nikkeltartalma meteorikus eredetre utal. Egy újabb, 2016-os, röntgenfluoreszcens spektrométeres elemzésből származó tanulmány szerint a penge összetétele főként vas, 10,8% nikkel és 0,58% kobalt.
A tanulmány összehasonlította a penge összetételét 11 jól ismert összetételű meteoritéval és 11 hitelesített acél referenciaanyaggal. Arra a következtetésre jutott, hogy a penge összetétele és homogenitása szorosan korrelál a földön kívüli eredetű meteorit összetételével és homogenitásával.
Ezt támasztja alá egy 2022. februárjában közzétett tanulmány is, amely kétdimenziós kémiai elemzést végzett, és arra utal, hogy a penge forrásmeteoritja oktahedrit, a vasmeteoritok egyik leggyakoribb szerkezeti osztálya.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban