A sarki fény “egészséges” színe a zöld. Ha vörösen izzik e helyett és ráadásul még mi, emberek is simán láthatjuk a Földről, akkor ott valami különleges dolog történt.
Rendhagyó erősségű változások történtek a Föld mágneses mezejében, ez lehetett az oka a vörös sarki fények megjelenésének bolygónk több pontján e héten, elsősorban Észak-Amerikában és Európában. A híres sarki fény ugyanis általában zöld színű, néha előfordulhatnak benne bíbor felvillanások, de a kitartóan vörös ég nagyon ritka.
Ilyen most:
És ilyen kellene legyen:
Az okot már tudják a tudósok: nagyon erős koronakidobódás (mágneses plazmafelhő hagyja el a Nap felületét) volt a Napban szeptember 24-én, azaz három nappal ezelőtt. Ez pedig tulajdonképpen átszakította Földünk mágneses mezejét, mint ahogyan mi, innen lentről annak idején kilyukasztottuk az ózonlyukat. Ennek következtében pedig a Napból érkező, töltött részecskék át tudtak rajta jutni és egy G2-es szintű geomágneses vihart eredményeztek, írja az iflscience.com.
Ez is érdekelhet:
- ‘Letört’ a Nap egy darabja, és a csillag körül örvénylik – Olvass tovább ITT
- Ezzel az eszközzel 26 nap alatt eljuthatunk a Marsra
Energiadús részecskék szakították be a Föld mágneses mezejét
Amikor ezek a töltött részecskék elindulnak a Föld pólusai felé reakcióba lépnek a légkör atomjaival és molekuláival. Ezek úgy tudják megszüntetni a magasabb energiaállapotot, hogy protont adnak le, ami az általunk ismert (északi) sarki fényhez, illetve annak déli párjához vezet (aurora borealis és aurora australis). Nem kell azonban megijedni, ilyen típusú töltött részecske-beáramlás rendszeresen történik a Napból, rövid ideig tart (hisz hamar leadják a részecskék az extra energiát) és semmilyen veszéllyel nem fenyegeti a Föld lakóit.
Alul zöld, felül vörös:
Jellemzően ezek a részecskék molekuláris oxigénnel (amit belélegzünk) találkoznak, mert csak nagyjából 300 kilométerig jutnak el és alacsonyabb energiájukkal ezeket képesek gerjeszteni. Most azonban feljebb jutottak, 400 km-ig, ahol ritkább az oxigén és atomos állapotban van, így több energia kell a gerjesztéséhez. Ennek az eredménye lett a vörös szín az égbolton.
A cikk szerint az emberei szem nehezebben veszi észre a vörös sarki fényt, de ezen a héten még Dél-Franciaországból is jelentettek észlelést. Egyébként a Nap majd 2025 júliusára (vagy hamarabb) éri el aktivitása csúcspontját, akkor valószínűleg még többször látjuk e jelenséget.
Nyitóképünk illusztráció
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon