Új emberfajt fedezhettek fel – áttörés az emberi evolúció történetében?
Lehetséges, hogy egy áttörést jelentő régészeti felfedezést tett egy nemzetközi tudóscsoport: az emberi evolúció egy eddig teljesen ismeretlen ága képviselőjének a maradványaira bukkanhattak Kínában.
A Xi’an Jiaotong Egyetem, a York-i Egyetem és a spanyol Nemzeti Evolúciós Kutatóközpont szakemberei szerint a lelet mintegy 300.000 éves lehet, ami megdöbbentette a szakmabelieket. Ha bebizonyosodik a feltevésük, miszerint egy új emberfaj csontjait tartják a kezükben, az átírhatja az emberi származásról és a modern emberiség felé vezető útról alkotott felfogásunkat.
A maradványokat a kelet-kínai Anhui tartományban található Hualongdong-barlangban fedezték fel, számolt be a Hamu és Gyémánt. Az itt talált 16 hominin, azaz emberszabású fosszília közül egy különösen megragadta a kutatók figyelmét. Ahogy a leletet később elnevezték, a Hualongdong 6 fosszília (HLD 6) egy közel teljes állkapocscsontból, komonyatöredékekből és néhány lábcsonból áll.
Ahogy arról a régészek tanulmányukban beszámoltak: „A koponya sok hasonlóságot mutat a modern emberrel, de úgy tűnik, hogy nem rendelkezik valódi állal, ami arra utal, hogy inkább a régebbi archaikus hominin rokonokhoz hasonlíthatott. A koponya emellett 300 ezer évvel ezelőttről származik, vagyis a modern ember kelet-ázsiai megjelenése előtti időszakból.”
Ilyen típusú, azaz mozaikos morfológiájú ősember-koponyákat találtak már Ázsiában, amely faj képviselőit gyeniszovai embereknek hívja a szakma, ám a most talált csonttöredékek, bár mutatnak hasonlóságot azokkal, mégis olyannyira egyediek, hogy a tudósok meg vannak győződve róla, hogy az emberiség törzsfejlődési fáján egy harmadik ághoz tartoznak.
A kutatók szerint ez a lenyűgöző felfedezés arra utal, hogy Ázsia egykor három egymás mellett élő leszármazási vonalnak adott otthont: a kései Homo erectusnak, a gyeniszovaiaknak és ennek az újonnan felfedezett hominidának, amely „filogenetikailag közel áll” a modern emberhez.
További kutatásokat igényel annak ellenőrzése, hogy a HLD 6 milyen helyet foglal el az emberiség fejlődésében a Homo Sapiens és a neandervölgyiek mellett. Mindazonáltal a felfedezés aláhúzza az emberi származásról alkotott felfogásunk állandóan fejlődő természetét, és emlékeztet bennünket arra, hogy a múltunk megfejtéséhez vezető út meglepetésekkel van kikövezve, és az emberi evolúció története még korántsem teljes.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon