A tudósoknak sikerült visszafordítaniuk az öregedést
A bostoni laboratóriumokban az öreg, vak egerek visszanyerték látásukat, okosabb, fiatalabb agyat fejlesztettek ki, és egészségesebb izom- és veseszövetet építettek fel.
Az elvégzett kísérletek azt mutatják, hogy az öregedés visszafordítható folyamat, amely tetszőlegesen előre és hátramozdítható – mondta David Sinclair, az öregedés megakadályozásának szakértője, a Harvard Orvosi Egyetem Blavatnik Intézetének genetikai professzora és a Paul F. Glenn Center társigazgatója.
A testünkben van fiatalságunk lenyomata, amely újraindítható – mondta Sinclair, az új tanulmány vezető szerzője.
A Cell folyóiratban publikált kombinált kísérletek, melyekről a ScienceAlert is beszámolt, megkérdőjelezik azt a tudományos meggyőződést, hogy az öregedés olyan genetikai mutációk eredménye, amelyek rombolják DNS-ünket, és károsodott sejtszövetek halmazát hozzák létre, amely szervezetünk leromlásához, betegségekhez és végül halálhoz vezet.
„Úgy gondoljuk, hogy ez a folyamat nem „szemetet termel”, hanem információvesztést okoz – azaz a sejt elveszíti azon képességét, hogy olvassa eredeti DNS-t, így elfelejti, hogyan működjön, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy régi számítógép szoftverei idővel hibákat generálnak. Én ezt az öregedés információelméletének hívom.”
A tanulmány társszerzője, Jae-Hyun Yang, a Sinclair Lab genetikai kutatója azt mondta, hogy az eredmények „megváltoztatják azt, ahogyan az öregedés folyamatára tekintünk, és ahogyan az öregedéssel összefüggő betegségek kezelését is megközelítjük”.
Míg a DNS-t a test hardverének tekinthetjük, az epigenom a szoftver. Az epigének olyan fehérjék és vegyi anyagok, amelyeket minden gén tartalmaz, és ezek mondják meg a géneknek, „mit, hol és mikor tegyenek” – írja a National Human Genome Research Institute.
Az epigenom szó szerint be- és kikapcsolja a géneket. Ezt a folyamatot a környezetszennyezés, a környezetünkben megtalálható mérgező anyagok és az olyan emberi viselkedések befolyásolhatják, mint a például a dohányzás, a diéta vagy a krónikus alváshiány. És akárcsak egy számítógép esetében, a sejtet működtető folyamat is sérül, ha a DNS kárt szenved – Sinclair.
“A sejtek pánikba esnek, és a fehérjék, amelyeknek szabályozniuk kellene a géneket, ezt nem teszik meg, mert arra koncentrálnak, hogy megjavítsák a DNS-t” – magyarázta.
„A megdöbbentő megállapítás az, hogy a testben jelen van a szoftver biztonsági másolata, amely képes visszaállítani az eredeti állapotokat” – mondta Sinclair. „Meg szertnénk találni, hogy hogyan indíthatjuk újra a rendszert egy reset kapcsoló megnyomásával, amely visszaállítja a sejt azon képességét, hogy újra helyesen olvassa be a genomot, mintha fiatal lenne.”
„Nem számít, hogy a test 50 vagy 75 éves, egészséges vagy beteg. Amint ez a folyamat beindul, a szervezet emlékezni fog, hogyan kell regenerálódni, és újra fiatal lesz. Hogy mi ez a szoftver, még pontosan nem tudjuk. Ezen a ponton még csak abban vagyunk biztosak, hogy meg tudjuk fordítani a kapcsolót.”
Sinclair végzős hallgató korában, mikor még a Massachusetts Institute of Technology csapatának tagja volt, felfedezték az élesztőben az öregedés szabályozására szolgáló gének létezését. Ez a gén minden lényben megtalálható, így értelemszerűen az emberekben is jelen van.
Az elmélet tesztelése érdekében egereken kezdett kísérletezni – megpróbálta felgyorsítani a rágcsálók öregedését anélkül, hogy azzal mutációkat vagy rákot okozna.
Más tudósok segítségével Sinclair és Harvard csapata végül elérte célját: képes volt mesterségesen megöregíteni az egerek agyában, szemében, izomzatában, bőrében és veséjében lévő szöveteket. Ezt egy speciális, ICE-nek nevezett eljárással érték el: az így kezelt egerek egy éves korukban kétszer olyan idősnek tűntek és úgy is viselkedtek.
Ezután őssejteket fecskendeztek az állatokba, melyeket először génterápiás kezelésnek vetettek alá.
Azt tapasztalták, hogy az idős sejtek szó szerint megfiatalodtak, és csaknem visszanyerték teljes eredeti funkciójukat. Az öregkori vakságban szenvedő egerek visszanyerték látásukat, de a bőrsejtekkel és az izomsejtekkel is hasonló eredményeket értek el.
Ráadásul a csapat többször is „alaphelyzetbe” állította a rágcsálók sejtjeit, ami azt mutatja, hogy az öregedés többször is visszafordítható.
Valószínűleg még évtizedekre vagyunk attól, míg az embereken végzett öregedésgátló klinikai kísérletek megkezdődhetnek, de ha ezek biztonságosnak és sikeresnek bizonyulnak, akkor előbb-utóbb az emberek számára is elérhetővé válhat.
Ugyanakkor Sinclair arra is felhívta a figyelmet, hogy igazából ezt a hatást akkor is el tudjuk érni, ha odafigyelünk az egészségünkre.
“Tudjuk, hogy az egészséges életmódot folytatók alacsonyabb biológiai életkorúak, mint azok, akik ennek ellenkezőjét tették” – mondta.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit
Magyar tudósok az atombomba árnyékában – pusztítás magyar kézjeggyel
‘Oroszország 2030 előtt megtámadhatja a NATO-t’
Gyümölcsmaradványok vihetnek közelebb minket Pompeii pusztulásának pontos dátumához