A Bajkál-tó nem csak a világ legmélyebb tava, de egyben a legöregebb tó is a világon. Ez a tó rengeteg élőlénynek ad otthont, és elég különlegesebb ökoszisztéma alakult ki ennek a tónak a mélyén. Ahogy minden ősi dolognak, így a Bajkál-tónak is számtalan rejtélye van. Hogy mi rejtőzhet a tó mélyén az egy kifejezetten érdekes kérdés.
A Bajkál-tó körülbelül 2000 állat- és növényfajnak ad otthont. A Bajkál-tó egy hadéktó, ami azt jelenti, hogy folyamatosan tágul, ahogy a lemeztektonika folyamatai zajlanak. A tó a világ legmélyebb tava, a legnagyobb édesvizű tava térfogat tekintetében, illetve a világ legöregebb tava a maga 25-30 milliós korával. A Bajkál-tó tartalmazza a világ édesvízkészletének 22 százalékát — írja az A-Z Animals.
Korából és természeti adottságaiból adódóan az evolúciós vizsgálatok szempontjából kiemelt fontosságú ez a tó. A tó ráadásul annyira tiszt, hogy helyenként akár 40 méteres mélységbe is le lehet látni. Legmélyebb pontja egyébként 1642 méter mélyen helyezkedik el. A tó fajainak körülbelül 80 százaléka helyi, vagyis a világon máshol nem találhatók meg.
Mi rejlik a tó mélyén?
A tó folyamatosan nő, évente körülbelül 2 centimétert, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi mélysége még nem érte el a csúcsát. A tó legmélyén baktérium szőnyegek, spongyák, tengeri csigák, halak és rákfélék élnek. A helyi őslakosok szerint a tóban él egy sárkány is, amelynek neve Lusud-Khan. Habár, a kutatók sárkány nyomait még nem találták.
A tó rendkívül gazdag oxigénben, ami elősegítette az életet még a mélyebb térségekben is. Ebből kifolyólag a Bajkál-tó állatai még nagyobb mélységekben is kifejezetten nagyra nőnek. Azonban a mélység rejtelmeinek nagy része továbbra is feltáratlanul áll. A tó felfedezés mindössze 2008-ban kezdődött, de az már most biztos, hogy egészen különleges, ami odalent rejlik.
A Bajkál-tó annyira különleges, hogy még fókák is élnek benne. A bajkáli fóka az egyetlen fóka, amely kizárólag édesvízben lakik. Számukban is bővelkednek ugyanis a tó legalább 100 000 példánynak ad otthont. Ezenkívül a főtáplálékuk is érdekes a bajkáli olajhal. Ez a hal remekül képes alkalmazkodni a változó nyomáshoz. A helyiek szerint a napon a hal teste teljesen lebomlik, csak olajat és csontokat hagyva maga után.
Azonban a globális felmelegedés és a szennyezés miatt a tó folyamatosan algásodik. A hőmérséklete is folyamatosan nő, ami rengeteg helyi faj kihalásához fog vezetni. Ez már csak azért is probléma, mert az itt élő fajok nagy része sehol máshol a világon nem található meg.
A tó annyira különleges, hogy a mélytengerekre jellemző kürtők is megtalálhatók az alján. Ezenkívül a tó 27 szigettel rendelkezik, és a tó teljes vízkészlete 383 évente lecserélődik. Bár a Bajkál-tó gyönyörű, megközelítése több szempontból sem egyszerű. A tó az év körülbelül 5 hónapjában fagyottan áll, mikor egyébként olyan a jég, mintha üveg lenne. Ha adódik rá lehetőség, akkor kihagyhatatlan célpont.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat