A háború lehetőséget biztosított Ukrajnára, hogy a világ színpadán előtérbe kerüljön. Jelenlegi helyzetét igyekszik kihasználni az ország, hogy befektetéseket húzzon be, és ezzel növeljék védelmi képességeiket, illetve emeljék gazdasági teljesítményüket. Ukrajna jelenleg a nyugati partnereit próbálja meggyőzni hatalmas befektetésekről.
Az ukrán elnök, Volodimir Zejlenszkij bejelentette, hogy az ország hadiparát szeretnék bővíteni nyugati partnerek közreműködésével. A befektetéseket az oroszok elleni harccal indokolta, azonban a fejlesztések hosszútávon is hasznosak lennének az országnak. A Nemzetközi Védelmi Ipari Fórumon elmondta, hogy Ukrajnát szeretnék egy hatalmas hadipari központtá alakítani — írja az Al Jazeera.
A védelem szempontjából kiemelt fontosságú beruházás lenne a védelmi ipar fejlesztése. Az ország érdekelt a fegyvergyártás lokalizálásában, ezzel nagyságrendekkel lerövidítve az ellátási útvonalakat. A fegyvergyártásba beletartoznak a fejlett nyugati technológiák is, amelyeket jelenleg a katonák a fronton használnak. A legfontosabb az aknamentesítési és légvédelmi eszközök lennének. Ezek után a rakéta-, lövedék- és dróngyártás lennének a következő iparágak, amelyek fejlesztésre kerülnek.
A külügyminisztérium szerint az ukrán gyártók nagyjából 20 megállapodást már megkötöttek külföldi partnerekkel. A megállapodások értelmében technológiák cseréjére, közös gyártásra és az alkatrészek szállítására fog sor kerülni. Így gyártani fognak Ukrajnában drónokat, páncélozott járműveket és lőszert. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is áldását adta az együttműködésre. Hozzátette: “Ukrajnát egyedül a hősiesség nem fogja megmenteni. Szükségük van magas minőségű eszközökre, nagy mennyiségben és minél gyorsabban.”
Ukrajna előretörési kísérletei
Ukrajna Herszon visszafoglalása óta nem tudott nagyobb előrelépést tenni a háborúban. Ugyan kisebb áttörésekre sor került, de semmi jelentősebb változás nem volt megfigyelhető az utóbb jó pár hónapban. Azonban az előrehaladás ellenére is Oroszország továbbra is megszállás alatt tartja Ukrajna területének nagyjából 18 százalékát.
Az ukrán tisztviselők szerint a védelmi ipar fejlesztése jelentős növekedést indíthatna meg az ország gazdaságában. A fejlesztések ráadásul lehetővé tennék az ország ellátásának felgyorsítását is. A német Rheinmetall és az angol BAE Systems már bejelentették együttműködésüket az ukrán gyártókkal. Ukrajna új ösztönzéseket igyekszik kitalálni a nyugati vállalatok számára, hogy azok befektessenek az ország iparába. Egy külön támogatási rendszert is kialakítanak az elkobzott orosz eszközökből, amelyekből új technológiák fejlesztését kívánják finanszírozni.
Zelenszkij kiemelte, hogy ez egy kölcsönösen hasznos együttműködés lesz. A terv, hogy világszínvonalú fegyvereket gyártsanak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van