Lenyűgöző videón, hogyan fejlődik ki egy pörölycápa
A pörölycápa elég nyilvánvaló okból kapta nevét, de most olyan felvételeket mutattak be, amelyek pontosan megmutatják, hogyan alakul ki egyedi formájuk.
A furcsa külsejű pörölycápának nagyon széles orra és egymástól távol álló szemei vannak, amelyek a nevének is alapot adnak, és az egyik legbizarrabb kinézetű cápává teszik.
A lényt tanulmányozó tudósoknak eddig fogalmuk sem volt arról, hogyan alakul ki a fejük formája, de most a kutatók egy új felvételnek köszönhetően bepillantást nyerhettek, számol be az Indy100.
Ezen fajok embriófejlődését nehéz tanulmányozni, mivel nem tojnak, ezért a szakemberek a legkisebb faj, a kerekfejű pörölycápák (Sphyrna tiburo) segítségét vették igénybe. Ezek az állatok általában a Mexikói-öböl és az Atlanti-óceán nyugati, északi részén található torkolatokban és vizekben élnek.
A Developmental Dynamics című szaklapban közzétett tanulmányban a kutatók olyan embriókat vizsgáltak, amelyeket korábbi vizsgálatok során kifogott cápákból konzerváltak, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem érintettek további cápákat.
A cápák embrióit a fejlődés különböző szakaszaiban tanulmányozták, és szemtanúi voltak, ahogy a cápák feje elkezdte kialakítani egyedi alakját.
A kutatócsoport megállapította, hogy a kerekfejűek fejét a fejlődésük korai szakaszában fejlesztik ki, de a kalapács csak a vemhesség körülbelül felénél kezd kialakulni, amikor a kalapácsot alkotó porc elkezd terjeszkedni az orrnyeregből.
A vezető szerző, Steven Byrum kifejtette: “A kerekfejű pörölycápa tökéletes tulajdonságai lehetővé tették számunkra, hogy ezt ezzel a fajjal végezzük el.
“Ez egy olyan egyedülálló lehetőség volt, amelyre talán nem sokáig lesz lehetőségünk ezeknél, és talán más pörölycápaféléknél sem.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon