Lehet, hogy megtalálták a Naprendszer titokzatos bolygóját – csak épp szétrobbant, és egy darabja a Földre esett
Az ausztráliai Wedderburn közelében 1951-ben talált meteorit összetétele semmihez sem hasonlítható, amit eddig vizsgáltak.
Évtizedekkel később ugyanis egy olyan ásványt találtak a ritkaságból vett szeletben, amelynek természetes előfordulását korábban nem ismerték, számolt be az IFLS. A felfedezés bizonyíthatja, hogy a kő egy, a Naprendszer korai időszakában szétrobbant bolygóból származik.
A Wedderburn meteoritban arányosan több nikkel van (24 százalék), mint bármelyik valaha látott meteoritban. Ezenkívül a többi vas-nikkel meteorithoz képest szokatlanul magas a szénkoncentrációja, bár még mindig jóval alacsonyabb, mint más típusoké.
Már ez az összetétel is arra utal, hogy az anyag egykor egy bolygó magjának része volt. Dr. Stuart Mills, a Museums Victoria munkatársa elmondta, hogy ezt a benne található ásványok némelyike is megerősítette, amelyeknek a kialakulásához – emberi segítség nélkül – legalább egy bolygómag magas nyomására van szükség.
Bár ritkák az ilyen kőzetek, de léteznek, mert a Naprendszer korai időszakában néhány, még csak részben kialakult bolygó olyan erővel csapódott egymásnak, hogy mindkettő széttört, és a magjukból származó darabok szétszóródtak a belső Naprendszerben. Ezek az elemek, akárcsak a kevésbé egzotikus eredetű, gyakoribb meteoritok, 4,5 milliárd évig vándoroltak az űrben, mielőtt a Földre zuhantak volna.
A bolygókutatók most azt szeretnék megtudni, hogy a Wedderburn-meteorit miért tartalmaz több nikkelt és szenet, mint társai, és hogy ez mit mond el arról a bolygóról, ahonnan származik. Dr. Chi Ma, a Caltech kutatóintézet munkatársa tovább emelte a tétet azzal, hogy a meteorit szívében Fe5C2 képletű, jellegzetes szerkezetű vaskarbidot talált.
Az új ásványt edscottitnak nevezték el Ed Scott meteoritszakértő professzor tiszteletére, akinek a Wedderburn-meteoritról szólt a doktori értekezése.
Az edscottit eddig csak az acélgyártás folyamatának egyik lépcsőfokaként volt ismert. A hagyomány szerint az ásványok csak akkor kapnak nevet, ha a természetben megtalálhatók, amíg csak mesterségesen állítják elő ezeket az elemeket, a képletükkel hivatkoznak rájuk – ez az oka, hogy bár az anyag létezéséről tudtak a tudósok, csak most kapott nevet.
Ugyanakkor kínai tudósok nemrégiben azt vizsgálták, hogy ugyanezen anyag nanorészecskéi a daganatok nyomon követésében is használható. A molekulák kötődnek a rákos sejtekhez, és láthatóvá teszik őket az MRI és más szkennerek számára, így azok könnyebben célba vehetők a kezelés során.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon