Minden földi élet közös őse kegyetlen ragadozó lehetett
Az első „húsevőknek” nem voltak éles fogaik, sem félelmetes üvöltésük, de attól még ugyanúgy a társaikra vadásztak, mint a T-rex vagy a farkas.
A most felfedezett, több mint egymilliárd éves megkövesedett zsírok eddig ismeretlen élőlények egész közösségét tárták fel, amelyek a bolygó őskorában alakították a Föld ökoszisztémáit. A tengeri élővilágban bőségesen jelen voltak, és bár nem tudjuk, hogyan nézhettek ki, lényegesen összetettebbek voltak a baktériumoknál, írja az IFLS.
“Úgy véljük, ők lehettek az első ragadozók a Földön, akik baktériumokra vadásztak és felfalták őket” – mondta az IFLS-nek Jochen Brocks, az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
A “protoszterol bióta”, amely a megtalált “protoszteroidokat” termelte, az eukariótáknak nevezett élőlénycsoportba tartozik, amely a gombákat, a növényeket, az egysejtűeket és az állatokat is magában foglalja – sőt, magát az emberi fajt is. Ezek azonban nagyban különböztek az általunk ma ismert eukariótáktól, mivel a bolygón azon életszakaszában fejlődtek ki, amikor még nagyon kevés volt az oxigén.
Megtalálásukhoz azokat a megkövesedett zsírmolekulákat kellett tanulmányozni, amelyek a mai Ausztrália északi területének alsó felén mintegy 1,6 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek. A molekulák belsejében a tudósok olyan ősi kémiai jeleket fedeztek fel, amelyek arra utaltak, hogy valami jelentős dologra bukkantak.
“Szinte minden eukarióta bioszintetizál szteroidokat, például koleszterint, amelyet az ember és a legtöbb más állat termel” – mondta Benjamin Nettersheim, a Brémai Egyetem MARUM munkatársa, a tanulmány társszerzője.
“Az emberekben a megemelkedett koleszterinszint potenciálisan káros egészségügyi hatásai miatt a koleszterinnek orvosi szempontból nincs a legjobb híre. Ezek a lipidmolekulák azonban az eukarióta sejtmembránok szerves részei, ahol számos élettani funkciót segítenek. Az ősi kőzetekben megkövesedett szteroidok után kutatva nyomon követhetjük az egyre összetettebb élet evolúcióját.”
A törzsfejlődés során a növények, állatok és gombák vonala mind az első közös őshöz vezethető vissza. Ez az összes eukarióta közös őse, amelyet Last Eukaryotic Common Ancestor, azaz LECA néven szokás emlegetni. A megkövesedett zsírmolekulákban rekedt biomarkerei azt mutatták a kutatóknak, hogy ezek a protoszteroidok ugyanabból a LECA-ból származhatnak, amelyből mindenki más is.
“A felfedezés fénypontja nem csupán az eukarióták jelenlegi molekuláris adatainak bővítése” – tette hozzá Christian Hallmann, a potsdami Német Földtudományi Kutatóközpont (GFZ) egyik résztvevő tudósa.
“Tekintettel arra, hogy az összes modern eukarióta utolsó közös őse, beleértve minket, embereket is, valószínűleg képes volt “rendes” modern szterolok előállítására, nagy az esélye annak, hogy az e ritka jelekért felelős eukarióták a filogenetikai fa törzséhez tartoztak”.
Az ősi mikrobiális világok tanulmányozása óriási kihívást jelent a tudósok számára, de az ehhez hasonló felfedezések közelebb visznek minket ahhoz, hogy visszataláljunk gyökereinkhez és az ott élt mikroszkopikus eukariótákhoz.
A kutatócsoport azt reméli, hogy legközelebb a korai eukarióta életet ismerhetik meg behatóbban, amelyhez egy ultranagy felbontású tömegspektrométerrel összekötött lézert használnak majd.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban