A szellemek létezése számtalan kultúrában elfogadott. Aki már találkozott szellemekkel az nincs egyedül. A paranormális események észlelése rendkívül gyakori, de a tudománynak még mindig nincs egységes álláspontja a szellemek létezéséről. A legnagyobb probléma, hogy a szellemekhez kapcsolható jelenségek rendkívül változatosak.
A tudományos vizsgálatok alapja, hogy egy-egy jelenségre fókuszálva megpróbálunk következtetéseket levonni. Azonban a szellemekhez olyan sok eltérő jelenséget kötnek általában, hogy nehéz megmondani pontosan mi is lehet pontosan egy szellem, legalábbis tudományos szempontból. Azonban a kulturális elfogadottságuk és a számtalan észlelés miatt nehéz pusztán a képzelet szüleményeinek betudni ezeket a különös teremtményeket.
Az Ipsos 2019-es kutatása szerint az amerikaiak 46 százaléka hisz a szellemekben. Ezek közül az emberek közül 18 százalék azt mondta, hogy láttak is szellemeket, vagy legalább észlelték a jelenlétüket. De miért észlelik olyan sokan ezeket a jelenségeket, ha elméletben nem kéne, hogy létezzenek? Mi a tudomány álláspontja a szellemekkel való találkozásokról?
Tudományos magyarázat
Az emberi agy hajlamos mintákat keresni mindenben, még minimális stimulálás esetén is. Ezért fedezhetünk fel emberi arcokat vagy formákat még viszonylag amorf alakokban is — írja a Live Science. Ahogy a felhőkben is formákat és alakokat vélünk felfedezni, úgy az árnyakban és a sötétségben is hasonló dolgokat fedezhetünk fel. Ezeket a jelenségeket könnyű szellemekként észlelni, habár csak az agynak a trükkjeiről van szó valójában.
Azonban a holtak Földön maradása legalább annyira ősi gondolat, mint maga az emberiség. A szellemek tehát nem csak ijesztő történetek alapjait adhatják, hanem számtalan más eseményt is magyaráztak velük a történelem során. Nem véletlen, hogy olyan sokan próbálnak kapcsolatba lépni az elhunytakkal. A szellemvadászat sokáig egy bizonyos rétegnek volt csak érdekes, azonban az utóbbi évtizedekben egészen elterjedt elfoglaltság lett.
Mivel az emberek számtalan eseményt tulajdonítanak szellemeknek, így a tudományos vizsgálat rendkívül nehéz. Szellemek okozhatják egy ajtó becsukódását, eldughatják kulcsainkat, de akár meg is jelenhetnek. Ezek az események átlagembereknek paranormális jelenségeket jelenthetnek, és az összefüggések egyértelműnek tűnhetnek. Azonban tudományos szempontból egyáltalán nem ilyen egyszerű a kérdés. A szellemek létezése vagy hazugság, vagy olyan formában léteznek ezek az entitások, amelyeket jelenlegi eszközökkel még nem tudunk észlelni.
Az egyik lehetséges magyarázat a már említett “elme trükk”, amikor a saját agyunk csap be minket. Viszont vannak egyéb fiziológiai jelenségek is, amelyek paranormális jelenségekhez vezethetnek. Természetesen egyes mentális betegségek vezethetnek hallucinációhoz. Viszont van egy gyakoribb jelenség, amely szintén magyarázatot adhat a szellemek létezésére, ez pedig az alvási paralízis. Ilyenkor az agy felébred, de a test nem, és ez rendkívül érdekes képzelgésekhez vezethet miközben teljesen tehetetlen a személy.
Vagyis a szellemek vagy megmagyarázhatók fiziológiai módokon, vagy pedig egyszerűen még nincs meg a megfelelő technológiánk ezeknek az életformáknak az észlelésére.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét