Kínai tudósok 10 kilométert fúrtak lefelé, ezt találták
A kínai tudósok megkezdték egy 10 ezer méteres lyuk ásását a Földbe, ami a legmélyebb, amit valaha is megpróbáltak az országban.
A csapat 10 kőzetrétegen keresztül lefelé ásva azt reméli, hogy a kréta időszakból származó kőzetekhez, a kréta rendszer néven ismert réteghez jutnak, amely akár 145 millió éves is lehet. A projekt, amelynek a közelmúltban kezdődött meg a földmunkája, a Bloomberg szerint felhasználható lenne az ásványkincsek azonosítására, valamint segíthetne a környezeti kockázatok, például a földrengések és vulkánkitörések felmérésében.
A lyuk, bár lenyűgöző, nem a legmélyebb ember által készített lyuk a Földön. Ezt a címet az északnyugat-oroszországi Kola-félszigeten található szupermély fúrás viseli. Az 1970. május 24-től a Szovjetunió összeomlásáig tartó projekt során a lyuk legmélyebb ága 11 034 méterrel a tengerszint alá ért, számol be az IFLScience.
Tele meglepetéssel
A csapat szerint a mélyen a Föld alatt található kőzetek sokkal nedvesebbek voltak, mint amire számítottak. Mielőtt a fúrólyukat megtalálták volna, a tudósok azt hitték, hogy a víz nem hatol be ilyen mélyen a kőzetekbe. Arra is számítottak, hogy a kontinens gránitja alatt bazaltréteget találnak, mivel ezt találták az óceáni kéregben is. Ehelyett a vulkáni gránit alatt metamorf gránit volt. Mivel a kontinentális kéreg végig ebből az anyagból állt, ez a lemeztektonikára utaló bizonyíték. Egy olyan elméleté, amelyet akkortájt kezdtek elfogadni, amikor elkezdték a fúrást.
A földbe ásás nem mindig megy ilyen simán. Egy amerikai csapat az 1960-as években 183 méter mélyre jutott a tengerfenék alá, és 13 méter bazaltot fúrt át az óceáni kéreg legfelső rétegében, mielőtt a projektet rossz irányítás és pénzügyi gondok miatt leállították. E problémáktól eltekintve a feladat még mindig hatalmas vállalkozás.
“A fúrási projekt építési nehézsége egy nagy teherautóhoz hasonlítható, amely két vékony acélkábelen halad”, mondta Sun Jinsheng, a Kínai Mérnöki Akadémia akadémikusa a Xinhua kínai állami hírügynökségnek a legújabb kínai erőfeszítésekről.
Bár izgalmas, a geológia rajongóit csalódás fogadja. A földkéreg ugyanis a szárazföldön változó. Átlagosan körülbelül 30 kilométer vastag, bár a hegyvonulatok alatt akár 100 kilométert is elérheti. Mindent összevetve azonban még messze vagyunk attól, hogy elérjük a földköpenyt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon