A következő szuperkontinensen kemény lesz az élet, az összes emlős kihalhat
Az emlősöket nagy valószínűséggel el fogja törölni a Föld színéről bolygónk következő szuperkontinense – derült ki egy új tanulmányból.
Az emlősök hőtűrésének modellezésével a Föld éghajlati viszonyai mellett 250 millió év múlva a tudósok azt valószínűsítik, hogy a következő szuperkontinens, a Pangea Ultima kialakulása nagyban megváltoztatja bolygónk faunáját.
A kutatók az előrejelzést olyan éghajlati modell segítségével készítették el, amely figyelembe vette egy új szuperkontinens szárazföldi felszíni hőmérsékletének változásait a napsugárzás intenzitásának és a légkör szén-dioxid-tartalmának növekedése mellett. A tanulmány szeptember 25-én jelent meg a Nature Geoscience folyóiratban.
“A szuperkontinens minden bizonnyal olyan feltételeket teremt, amelyek könnyen tömeges kihaláshoz vezethetnek” – mondta a Live Science-nek Alexander Farnsworth, a brit Bristoli Egyetem klimatológusa, a tanulmány fő szerzője.
“A geológiai múltban az utolsó öt tömeges kihalásból néggyel egybeesett a kontinensek változása.”
A Föld alapja korántsem statikus. Szilárd kőzetlemezekből áll ugyan, amelyek a köpenyen nyugszanak, ami viszont kavargó magmaóceánon lebeg, így a lemezek ugyan nagyon lassan, de folyamatosan vándorolnak. Az elmúlt 2 milliárd év során a magmás konvekciós áramok többször széthúzták ezeket a lemezeket, hogy óceánokat és kontinenseket képezzenek, mielőtt ismét szuperkontinenssé álltak volna össze. Ez nagyjából 600 millió évenkénti ciklusokban fordul elő.
A tudósok arra számítanak, hogy a következő szuperkontinens 250 millió év múlva alakul ki, amikor a Föld szárazföldi tömegei összeütköznek (valószínűleg az Egyenlítőnél), így létrejön a Pangea Ultima.
Ez az új kontinens forró lesz: nemcsak egyenlítői szárazföldjének nagy részéről hiányzik majd az óceánok hűsítő hatása, de több sugárzást fog elnyelni az akkor már idősebb, aktívabb napból, és a vulkáni tevékenység miatt lényegesen több szén-dioxid kerül majd a légkörbe.
Ez valószínűleg végzetes lesz az emlősök számára. Bár ezen állatok többsége meglehetősen jól bírja a magas hőmérsékletet, ennek ellenére a várható 35-40 Celsius-fok körül a szervezet hőmérséklet-szabályozó rendszerei elkezdenek tönkremenni; nem fogják bírni a veszélyes többlethő eltávolítását a testekből.
Annak kiderítésére, mennyire lesz lakható a jövő Földje, a tudósok egy szuperszámítógépes klímamodellhez folyamodtak, amely előrejelzi a hőmérsékletet és a páratartalmat a Pangea Ultima területén.
A Föld szárazföldjének nagy része zárt lesz, az öregedő nap 2,5 százalékkal több sugárzást bocsát ki, a légkör szén-dioxid szintje a mai másfélszeresére emelkedik – a szimuláció szerint a szuperkontinens szárazföldjének mindössze 8 százaléka lenne lakható emlősök számára.
A tudósok arra számítanak, hogy ennek a hőmérséklet-emelkedésnek a nagy része hatalmas vulkánkitörések nyomán következhet be, amelyek lávahalmokkal feltöltött régiókat képeznek, amelyeket magmás tartományoknak neveznek. Az ütköző lemezek erőteljes tektonikája pokoli viszonyokat teremt majd, és kevés időt hagy az emlősöknek, hogy alkalmazkodjanak a magas hőmérséklethez.
Sőt, a kutatók szerint fennáll annak a lehetősége is, hogy a Pangea Ultima létrejötte minden élet végét jelenti, különösen, ha a bolygó annyira felmelegszik, hogy a növények már nem lesznek képesek a fotoszintézisre. De a növények hőmérséklethez való alkalmazkodóképessége, valamint a jövőbeli tengeri ökoszisztémák ellenálló képessége további kutatásokat igényel.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon