Egy távoli aszteroidát fog vizsgálni a NASA, hogy kiderítse, hogy hogyan keletkezett a Föld
A Föld magjának hőmérséklete 5537 Celsius-fok, az ott tapasztalható nyomás pedig milliószorosa a felszíninek – így aztán meglehetősen nehéz az embernek lejutnia oda.
Mégis, néhány dolgot egészen pontosan tudunk. Mint azt a ScienceAlert is írja, a mag egy vasból és nikkelből álló szilárd gömb, amely a Föld sugarának 20 százalékát teszi ki, amit az olvadt vasból és nikkelből álló külső mag vesz körül.
Mindezeket közvetett bizonyítékok alapján derítettük ki: ilyen a Föld mágneses mezejének tanulmányozása , vagy a földrengéshullámok megfigyelése, amelyek visszaverődnek a Föld felszíne alatti különböző rétegekről.
De a közvetett felfedezésnek megvannak a korlátai. Hogyan tudhatnánk meg többet bolygónk mélyéről? Nos, néhány kutató úgy gondolja, hogy a belső Földről a világűrben lehet a legtöbb információt szerezni.
A NASA Psyche nevű küldetése a tervek szerint 2023. október 5-én indul. Ennek célja a névadó Psyche aszteroida tanulmányozása, melyről úgy gondolják, hogy egy bolygókezdemény, azaz tulajdonképp egy bolygó magja lehet(ett volna).
Az aszteroidák ugyanis Naprendszerünk korai időszakának, a bolygóképződés időszakának megmaradt építőkövei.
Bár a legtöbb sziklás, jeges vagy a kettő kombinációja, az a szteroidák nagyjából 20 százaléka fémes, és összetételében hasonló a Föld magjához.
A Psyche a fémes aszteroidák közül a legismertebb. Az 1852-ben felfedezett égitest egy tűpárnára emlékeztető, összenyomott gömb alakú, és a fő aszteroidaövben a Mars és a Jupiter között kering.
2017 elején a NASA jóváhagyta a Psyche 1 milliárd dolláros küldetését. Munkája elvégzéséhez nem kell leszállnia a személyzet nélküli űrhajónak – ehelyett spirálisan egyre lejjebb kering majd az aszteroida körül, 700 kilométerről indulva, hogy a végén mintegy 75 kilométerre közelítse meg az űrbéli óriássziklát.
Miután 2029 augusztusában megérkezik, a szonda 26 hónapot tölt majd az aszteroida geológiájának, domborzatának és gravitációjának feltérképezésével: mágneses tér bizonyítékát fogja keresni, és összehasonlítja az aszteroida összetételét azzal, amit a tudósok tudnak, vagy tudni vélnek a Föld magjáról.
A szonda nagyjából akkora méretű és tömegű, mint egy városi terepjáró. Egy teniszpályánál kicsit szélesebb napelemek látják majd el energiával a kamerákat, spektrométereket és egyéb rendszereket.
A SpaceX Falcon Heavy rakéta segítségével juttatják az űrbe a Psyche-t, majd az út hátralevő részében a szonda a saját ionhajtására támaszkodik – a fúvókából kiáramló ionizált xenon gáz enyhe nyomása folyamatos, megbízható és olcsó módot biztosít az űrhajók mozgatására.
Az utazás maga egy 4 milliárd kilométeres lassú spirál lesz, amely magában foglal egy gravitációs segédrepülést a Mars mellett, és csaknem hat évig fog tartani. Az út során a NASA pasadenai Jet Propulsion Laboratory-jában és az Arizona Állami Egyetemen, Tempe-ben a Psyche csapata rendszeres kapcsolatban marad az űrhajóval. Csapatuk a NASA óriás rádióantennáiból álló Deep Space Network segítségével fog adatokat küldeni és fogadni.
Bármi lesz is az eredmény, a vállalkozás mindenképpen lenyűgöző ismeretekkel szolgál majd Naprendszerünk egyik tagjáról. Ez lesz a NASA eddigi legkomolyabb ilyen típusú missziója, melytől a tudósok azt remélik, hogy számos, eddigi megválaszolatlan kérdésre fényt deríthet Naprendszerünkkel és saját otthonunkkal kapcsolatban.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük
Hősként halt meg a tinédzser fiú, akinek megtalálták a fejét a floridai tengerparton – 18+
Videó: Félelmetes tankcsatát rögzített egy drón Ukrajnában
Magyar föld őrzi I. Szulejmán szívét
Villámcsapásokban észlelt gamma-sugarakat a NASA felderítő repülőgépe
280 millió éves ökoszisztéma nyomait találta meg egy nő az Alpokban