Lehetséges lenne információt küldeni a múltba, megváltoztatva ezzel a jelent?
Az elméleti kvantumfizikusok számára az idő iránya nem teljesen merev. Elméletileg modellezni, szimulálni és megfigyelni lehet az idő visszafelé történő áramlását olyan módon, ami a valóságban lehetetlen.
A tudósok kimutatták, hogy a visszafelé haladó időutazás szimulációja segíthet olyan fizikai problémák megoldásában, amelyeket a normál fizikával nem lehet megoldani, írja a ScienceAlert.
A Cambridge-i Egyetem fizikusa, David Arvidsson-Shukur vezetésével egy fizikusokból álló csapat olyan kísérletet végzett, amelyben a bemeneti állapotot úgy lehet megváltoztatni, hogy egy visszafelé haladó időhurkot szimulálnak, amely lehetővé teszi, hogy a már megtörtént eseményeket megváltoztassák.
Ezek a hurkok természetesen pusztán hipotetikusak – de az összefonódott részecskékkel létrehozott kvantumteleportáló áramkörökkel szimulálhatók, és segítségükkel matematikai problémák oldhatóak meg.
“Képzeljük el, hogy ajándékot akarunk küldeni valakinek: az első napon kell elküldeni, hogy a harmadik napon biztosan megérkezzen” – magyarázza Arvidsson-Shukur.
“Azonban csak a második napon kapjuk meg az illető kívánságlistáját. Tehát ebben a kronológiát tiszteletben tartó forgatókönyvben lehetetlen előre tudnunk, hogy mit szeretne kapni.”
“Tegyük fel, hogy a második napon kapott kívánságlistáról származó információk alapján megváltoztathatjuk, hogy mit küldjünk az első napon. Ugyanis szimulációnk a kvantumösszefonódás-manipuláció segítségével megmutatja, hogyan tudnánk visszamenőlegesen megváltoztatni a tetteinket azzal, hogy a jövőben kapott információt visszaküldjük a múltba.”
A kvantumösszefonódás olyan állapot, amelyben két részecske tulajdonságai összekapcsolódnak, és azonnal reagálnak egymás változásaira térben és időban. Ha az egyik részecske tulajdonságait mérjük, azonnal megállapítjuk a másik részecske komplementer állapotát is, függetlenül attól, hogy milyen messze vannak egymástól.
A tudósok arra is képesek, hogy befolyásolják az egyik részecske tulajdonságait, és ezzel egyidejűleg megfigyeljék a másik részecske változásait, bármilyen messze is vannak egymástól. Ez a kvantumteleportáció.
A kutatócsoport munkája abban áll, hogy az összefonódott részecskéket nemcsak arra használja fel, hogy információt küldjön a fizikai térben, hanem visszafelé az időben is.
“A mi javaslatunkban egy kísérletező két részecskét összekapcsol” – mondja Nicole Yunger Halpern fizikus, a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) és a Marylandi Egyetem munkatársa.
“Az első részecskét ezután elküldi, hogy felhasználja egy kísérletben. Miután új információhoz jut, a kísérletező manipulálja a második részecskét, hogy megváltoztassa az első részecske múltbeli állapotát, megváltoztatva ezzel a kísérlet eredményét.”
A csapat egyelőre nem állítja teljes bizonyossággal, hogy léteznek ilyen hurkok, ám a kvantumelmélet szerintük lehetővé teszi ezeknek a hurkoknak a szimulációját.
“Mi nem egy időgépet javasolunk, hanem inkább a kvantummechanika alapjaiba való mélyebb belemerülést. Ezek a szimulációk nem teszik lehetővé, hogy visszamenjünk és megváltoztassuk a múltunkat, de lehetővé teszik, hogy egy jobb holnapot teremtsünk a tegnap problémáinak mai kijavításával.” – mondta Arvidsson-Shukur.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén