A skóciai Edinburgh mellett találjuk Arthur’s Seat lejtőit, egy kis hegyet, amelyet egykor egy vulkán hozott létre. A pletykák szerint itt állt egykor Artúr király Camelotja, így a hely történelmi és titokzatos történetekkel van tele. A lejtőnek azonban van egy rejtélye, amelyet majd 200 éve nem tudnak megoldani, és a kutatók is értetlenül állnak előtte.
1836-ban egy csapat fiatal fiú nyúlvadászatra indult Arthur’s Seat ködös dombjain, és 17 tenyérnyi fa koporsót találtak, amelyek létezése még két évszázaddal később is rejtély a történészek és a kutatók előtt. A mindössze 95 milliméter hosszúságú koporsókat állítólag két nyolcas sorban helyezték el, a harmadik sorban pedig csak egy koporsó állt. Minden koporsóban egy-egy apró, fából készült, gondosan összevarrt, egyedi ruhákkal díszített figurát tartottak. Ezek valószínűleg 1830-ban készülhettek — írja az IFLS.
A fennmaradó nyolc koporsó eredete és célja még mindig nem világos. A boszorkányságtól és a póttemetéstől kezdve a sorozatgyilkos emléktárgyakon át egy őrült megszállottságáig bármi lehetett. Ezek azok az elméletek, amelyeket a szakértők az évtizedek során felvetettek, hogy megpróbálják megmagyarázni az apró koporsók létrejöttét.
Mik lehettek az apró koporsók?
A szeszélyes történelemhez kötődő Arthur’s Seat szeszélyes hely. Több szakértő úgy gondolta, hogy a koporsóban található kötött figurák boszorkányok által célba vett embereket hivatottak ábrázolni. A boszorkányság céljaira készített figurák azonban arra készültek, hogy elpusztítsák őket, mondhatni, az általuk képviselt ellenség kiiktatásának eszközeként. A figurák úgy tűnik, hogy tisztelettel és gondossággal készültek, nem pedig rosszindulatú szándékkal. Ez a történészek szerint megcáfolja a boszorkánysággal való legtöbb feltételezett kapcsolatot.
Egyes feltételezések szerint a koporsókat és lakóikat talán póttemetés céljából készítették. Ez a gondolat először az Edinburgh Evening Post 1836. augusztus 20-án megjelent cikkében merült fel, amely szerint a koporsók egy ősi szászországi szokásból erednek, amely szerint távoli országokban elhunyt barátokat képmásként temetnek el. Hasonlóképpen, 1836. augusztus 25-én a Caledonian Mercury című újság úgy vélte, hogy a figurák a tengeren elveszett tengerészeket ábrázolják, akiknek a feleségei megpróbáltak “keresztény temetést” biztosítani számukra.
Bár meggyőző, nincs bizonyíték arra, hogy Skóciában ezt a szokást gyakorolták volna. Mivel a figurák alakja és mérete szinte teljesen megegyezik – szélesre nyílt szemekkel és hegyes orral, nem valószínű, hogy mindegyik egy-egy személyt ábrázolna. Ráadásul a történészek szerint egy ilyen póttemetésnek olyan történelmi eseményt kellett volna jeleznie, amelyben 17 ember vesztette életét, ám ilyen feljegyzés nem létezik.
Furább elméletek
Az 1836-os Edinburgh Evening News által közölt anekdotikus állítások szerint a miniatűr temető egy mentális betegségekkel küzdő ember alkotása lehetett. Az újság által közzétett névtelen levélben egy furcsa emberről írtak, aki a koporsók felfedezése után izgatottan jelent meg a városban. Akkoriban a helyiek azt találgatták, hogy a koporsók az ő munkái lehettek.
1976-ban Dr. Walter Hâvemick, a németországi Museum fur Hamburgische Geschichte akkori igazgatója a koporsóban lévő mandragóra természetfeletti tulajdonságaiba vetett hittel hozta összefüggésbe a koporsókat. Egyes hagyományok szerint a mandragóragyökereket miniatűr koporsókba temetik, hogy szerencsét hozó, segítőkész szellemeket jelképezzenek a tulajdonosuknak. Hâvemick szerint az Arthur’s Seatnél talált koporsókat rejtekhelyeként használhatták.
A legérdekesebb elmélet szerint a koporsókat a 19. századi hírhedt sorozatgyilkos duó, William Burke és William Hare készítette és rejtette el. A West Port-i gyilkosságok néven ismert eseménysorozattal kapcsolatban. Burke és Hare 1827 és 1828 között 16 ember haláláért volt felelős, akiknek a holttestét boncolásra szállították az akkori orvostanhallgatóknak.
Az Old Edinburgh Club történelmi csoport által kiadott The Journal for Edinburgh History című történelmi könyv egyik számában javasolt elmélet szerint a koporsókat és lakóikat a gyilkosok azért készítették, hogy emléket állítsanak áldozataiknak.
A rejtélyes koporsók magyarázat nélkül a 21. században is ugyanolyan rejtélyesek, mint közel két évszázaddal korábban. Ma a koporsók a Skót Nemzeti Múzeumban vannak elhelyezve és kiállítva.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra