A világ egyik legnagyobb ókori templomában jártunk, mely 2000 éven keresztül épült. Karnak
A gízai piramisok után a karnaki templomkerület a fáraókori Egyiptom legjelentősebb műemlékegyüttese. Az évtizedek óta folyó régészeti feltárás eredményeképp a város lassan teljes egészében kirajzolódik a mintegy 100 hektáros területen. A megszakításokkal 2000 év alatt felépült templomok, csarnokok, obeliszkek, óriási szobrok ékes bizonyítékai az ókori Théba nagyságának.
Építését a Középbirodalom egyik fáraója, I. Szenuszert kezdte meg az i. e. XX. században, majd újabb és újabb elemekkel bővült, hozzávetőlegesen 30 fáraó uralkodásához köthető egészen a görög-római korig. Az ókorban Ipet szutnak („kiválasztott hely”) hívták, és Egyiptom újbirodalmi fővárosa, Théba mellett állt. Mai nevét al-Karnak faluról kapta, amely a Nílus keleti partján, a mai Luxor területén található.
Az épületegyüttes a méreteivel, az udvarok, csarnokok, oszlopsorok, óriásszobrok végtelen sorával, a hatalmas szent tóval lélegzetelállító hatást kelt. A kiterjedt templomkerület szíve az istenek királyának, Amon-Rének szentelt templom körzete. A XII. dinasztia korában még csak egy egyszerű templom állt itt, de a későbbi korokban alig volt olyan fáraó, aki ne bővíttetett, vagy alakíttatott volna a meglévő épületeken. A XIX. dinasztia korában közel 80 000 munkás, őr, szolga és pap szolgált a templomban.
A templomnak összesen tíz pülónja van, a kelet-nyugati tengelyen összesen hat, míg az észak-déli tengelyen, mely a 3. és 4. pülónok közt csatlakozik a főtengelyhez, további négy. A templom az évszázadok alatt nagyrészt belülről kifelé bővült, így a legrégebbi, ma is álló, az I. Thotmesz által emeltetett 4. és 5. pülónok középen. A templombelső ma megfigyelhető legkorábbi részei pedig Hatsepszut és III. Thotmesz korabeliek, a többi rész későbbi építmény.
A bejárat előtt látható Szfinxek sora egykoron egészen a Nílusig vezetett. Jobbra III. Ramszesz temploma, szemben pedig Az oszlopcsarnok előtt II. Ramszesz hatalmas gránitkolosszusa fogad bennünket. Karnaknak szinte minden építménye közismert, de valószínűleg a legcsodálatosabb a nagy oszlopcsarnok amelyet III. Amenhotep, I. Széthi és II. Ramszesz alatt a fő szentélytől nyugatra építettek. A nagytermet 134 monumentális faragványokkal díszített papiruszvirágban végződő oszlop alkotja, melyből a 12 középső 22 méter, a többi pedig 15 méter magas. A csarnok annak idején teljesen fedett volt, csak a felettük elhelyezkedő rácsos ablakokon szűrődött be némi fény. Az oszlopokat áthidaló kövek alján, még eredeti színeiben megmaradt hieroglifákat figyelhetünk meg. Elmondható róluk, hogy felvételek alapján nem lehet elképzelni a valóságban tapasztalt élményt. A terem külső falain I. Széthi és utódjának, II. Ramszesz életéből láthatóak epizódok, főleg a Líbiából, Szíriából és a Kánaánból érkező ellenségekkel való harci jeleneteket megörökítve.
Tovább haladva kiemelkedik a gazdag történeti emlékek közül Hatsepszut 28.5 méter magas, vörös gránitból készült, 343 tonna súlyú obeliszkje, mely a legnagyobb obeliszk Egyiptomban. Amon-Ré templomának utolsó része a nagy ünnepi csarnok, melyet III. Thotmesz építtetett állítólag annak a sátornak a mintájára, amelyben a hadjáratai során lakott. A fáraó nem kevesebb, mint tizenhét csatát vívott uralkodása alatt és hatalmas birodalmat teremtett. A győzelemért köszönetképpen rendelte el ennek a tágas és elegáns, 44 méter széles és 16 méter mély templomnak az építését.
A terület jobb oldalán, III. Thotmesz csarnoka mellett található a Szent-tó, mely a papok a templomi szertartások előtti megtisztulását szolgálta. Nyugati oldalán áll a híres és hatalmas szkarabeuszszobor, melyet a legenda szerint, hétszer kell körbejárni és közben egy kívánságot mantrázni, a szoborhoz tartó Istenség pedig teljesíti a kívánságot.
A karnaki templomkomplexum számos olyan istennek szentelt templomot is tartalmaz, mint a Ptah, Opet és Honszu. Ezeket a templomokat különféle fáraók építették a történelem során, köztük például Tutanhamon is. Mut és Montu istenek részére emelt épületek pedig külön komlexumot alkotnak Amon-Ré területén kívül.
A turisták többnyire szinte csak az Ámon-Ré templomot látogatják. Ennek több oka is van, egyrészt itt van a legtöbb látnivaló, másrészt olyan nagy területen fekszik, hogy ennek a megtekintése is sokkal több időt vesz igénybe, mint amennyit egy átlag turista rá tud szánni. A teljes templomkerület megtekintése csak ínyenceknek, ókori Egyiptom fanatikusainak való. Arról nem is beszélve, hogy a külső templomokban gyakoriak az újjáépítési munkálatok, ezért azok látogathatósága erőteljesen korlátozott.
Érdemes elolvasniSzigettemplom a Níluson, melyet elbontottak és 500 méterrel távolabb egy másik szigeten építettek újjá. Philae
Ha valaki kisebb zsúfoltságban szeretne Egyiptom közismert emlékhelyeinél látogatást tenni, általában a tavasz vagy az ősz a legszerencsésebb választás. A hőmérséklet ezekben az évszakokban enyhébb, európaiak számára elfogadhatóbb, és lényegesen kevesebb a turista, akik egyébként egy nyári napon tapasztalható drasztikus tömeggel akár élvezhetetlenné is tehetik egy magyar mértékkel mérő érdeklődő ottlétét.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban